Katolicki Uniwersytet Lubelski otrzymał subwencję z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na potrzeby wydania w języku angielskim Powszechnej Encyklopedii Filozofii. Liczy ona 10 tomów, a przy jej powstaniu pracowało 800 naukowców z całej Polski. Wartość projektu to 1 755 000 tys. zł. i taka kwota została przyznana uczelni.
W podpisaniu umowy o przyznaniu subwencji uczestniczył Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek, ze strony uczelni Rektor KUL Prof. Mirosław Kalinowski oraz ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, redaktor naczelny wydawnictwa, Kierownik Katedry Metafizyki KUL. Encyklopedia to ogromne osiągnięcie polskiej nauki i Lubelskiej Szkoły Filozoficznej.
– Powszechna encyklopedia filozofii to wielkie, dziesięciotomowe dzieło, które jest powodem do dumy dla wszystkich Polaków. Dlatego z wielką radością jako minister przekazuję 1,75 mln zł natłumaczenie tegoż dzieła na język angielski – podkreślił minister Przemysław Czarnek. – To jedna z siedmiu takich encyklopedii na świecie. Jest to encyklopedia, która najszerzej podchodzi tematyki filozoficznej, bo zawiera ujęcie nie tylko od strony tradycji europejskiej, ale również chińskiej czy koreańskiej.
Redaktor naczelny Encyklopedii ks. prof. Andrzej Maryniaczyk zwrócił uwagę na inny walor tego dzieła. Jest to zaproponowanie rozwiązań filozoficznych oraz interpretacji dotyczących świata, człowieka, ludzkiego działania, kultury.
– To jest polska propozycja ich wyjaśnienia. W ten sposób wchodzimy w dyskurs filozoficzny z myślicielami na całym świecie – zaznaczył prof. Andrzej Maryniaczyk.
Z kolei Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski wyraził radość, że to wielkie dzieło, dzięki tłumaczeniu na język angielski, zyska rangę międzynarodową, a w przyznaniu subwencji dostrzega dowartościowanie środowiska naukowego uniwersytetu.
Powszechna Encyklopedii Filozofii liczy 10 tomów, a przy jej powstaniu pracowało 800 naukowców z całej Polski. Pierwszy tom w języku angielskim ukaże się w ciągu najbliższych miesięcy. Encyklopedia jest jedną z siedmiu na świecie i w tym zakresie stanowi świadectwo wysokiej pozycji polskiej kultury filozoficznej i humanistycznej.
W latach 2000 – 2009 Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu, z siedzibą w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II zrealizowało pierwszy w dziejach polskiej filozofii projekt przygotowania i wydania dziesięciotomowej Powszechnej Encyklopedii Filozofii. Został on zainicjowany przez o. prof. Mieczysłąwa Krąpca, wieloletniego rektora KUL.