16. rocznica śmierci Jana Pawła II

 16. rocznica śmierci Jana Pawła II

fot. KUL facebook

2 kwietnia 2021 r. przypadła 16. rocznica śmierci Jana Pawła II, z tej okazji delegacje uniwersytetu, miasta i województwa złożyły kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego na dziedzińcu KUL.

Rocznica skłania do refleksji nad dziedzictwem Jana Pawła II, przypomnienia jego osoby i nauczania. Katolicki Uniwersytet Lubelski zachęca do lektury tekstów zgromadzonych na ich stronie internetowej, a szczególnie do świadectwa o ostatnich chwilach życia papieża, złożonego w kościele akademickim KUL przez obecnego przy jego śmierci ks. prof. Tadeusza Stycznia, przyjaciela i następcę Karola Wojtyły na Katedrze Etyki KUL.

Karol Wojtyła był związany z KUL przez niemal ćwierć wieku – od 1954 do 1978 roku. Kierował Katedrą Etyki na Wydziale Filozofii, prowadził wykłady, ćwiczenia i seminaria. Mimo przyjmowania kolejnych godności i obowiązków w Kościele (od 1958 biskup, 1963 – metropolita krakowski, 1967 – kardynał) nie zrezygnował z pracy nauczyciela akademickiego, a dodatkowo zaczął przyjeżdżać do Lublina jako honorowy gość najważniejszych wydarzeń uniwersyteckich. Jako papież odwiedził Lublin tylko raz, podczas III pielgrzymki do Polski w 1987 r. KUL na różne sposoby upamiętnia swojego najsławniejszego profesora – od 1982 r. badania nad nauczaniem papieża prowadzi Instytut Jana Pawła II, w 1983 r. na dziedzińcu uniwersyteckim został odsłonięty pomnik Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego – jeden z najlepszych papieskich pomników w Polsce, w 2005 r. uniwersytet zmienił nazwę na Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, w 2012 w kościele akademickim została umieszczona relikwia Jana Pawła II w postaci kropli jego krwi.

Redakcja

Powiązane artykuły

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments