Dziś w Lublinie uczczono osiemdziesiątą pierwszą rocznicę pierwszej wywózki na Sybir.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6. Następnie obchody przeniosły się przed pomnik Matki Sybiraczki na ul. Peowiaków, gdzie odśpiewano Hymn Sybiraków.
W uroczystościach wzięła udział młodzież z XXVII Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie im. Zesłańców Sybiru. Prezes lubelskiego oddziału Związku Sybiraków – Janusz Pawłowski – wygłosił przemówienie w którym podziękował za uczczenie tych tragicznych wydarzeń i wyraził nadzieję że pamięć o nich będzie coraz silniejsza mimo wymierania naocznych świadków.
Na koniec uroczystości przed pomnikiem Matki Sybiraczki wieńce złożyły delegacje między innymi służb mundurowych, instytucji samorządowych i państwowych, Instytutu Pamięci Narodowej, towarzystw kresowych (Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńska i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej, Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Grodna), Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej.
Nie znamy dokładnej liczby zesłańców polskich. Szacuje się jednak, że w ramach czterech masowych zsyłek ze wschodnich obszarów II RP wywieziono 1 300 000 Polaków. Trafili oni na nieludzką ziemię: na daleką północ, na mroźną Syberię czy na stepy Kazachstanu. Wywożono głównie rodziny osadników wojskowych, uczestników wojny polsko-bolszewickiej, kolejarzy oraz leśników. Co trzeci Polak nie przeżył transportu lub zmarł podczas pracy w Gułagach. Pierwsza wywózka miała miejsce w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku.