Wojewoda Lech Sprawka ogłosił w poniedziałek 9 listopada, że w województwie lubelskim nie odbędą się uroczyste obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wojewoda Lech Sprawka w skierowanej do mieszkańców regionu odezwie ogłosił, że z uwagi na zagrożenie koronawirusem i wprowadzonymi ze względu na pandemie obostrzeniami na terenie województwa lubelskiego nie odbędą się oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada.
Zarząd Województwa Lubelskiego zaapelował do mieszkańców regionu, aby przyłączyli się do akcji „Lubelskie dla Niepodległej”. Akcja polega na wspólnym zaśpiewanie hymnu narodowego. Do akcji włączyli się lubelscy artyści.
Publikujemy Odezwę Wojewody Lubelskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości:
Mieszkańcy Lublina i województwa lubelskiego!
Sto dwa lata temu, 11 listopada 1918 roku, Polska ponownie powróciła na mapę Europy jako suwerenne i niepodległe państwo. Rocznica tego radosnego dla Narodu polskiego wydarzenia jest okazją do refleksji nad burzliwymi dziejami naszej Ojczyzny oraz do dumy z bycia Polakiem.
Historia Państwa Polskiego to przed wszystkim historia Narodu wielokrotnie poddawanego ciężkim próbom w czasie najazdów państw obcych, których podstawową intencją było zniewolenie i zawłaszczenie terytorium. Wielkim wyzwaniem dla Państwa Polskiego był czas, w którym na skutek rozbiorów Polska zniknęła z mapy świata. To właśnie wtedy, pod zaborami, niezłomny duch naszego Narodu przejawiający się w powstaniach narodowych oraz w walce z najeźdźcami u boku innych państw, pozwolił na przetrwanie i ostatecznie odrodzenie Polski.
W rocznicę odzyskana niepodległości nie sposób nie wspomnieć o wielkich synach Narodu polskiego: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Paderewskim, Wincentym Witosie, Wojciechu Korfantym i Ignacym Daszyńskim, którzy pomimo dzielących ich różnic politycznych potrafili się wznieść ponad podziały i doprowadzić po 123. latach niewoli do powrotu Polski na mapę Europy. To ich szczera miłość do Ojczyzny i determinacja w działaniu sprawiły, że ziściły się marzenia Polaków o własnej Ojczyźnie i Polska ponownie zajęła należne jej miejsce.
Raz zdobyta wolność nie jest dana na zawsze. Już w 1920 roku nasz Naród ponownie musiał walczyć o suwerenność. 100 lat temu w czasie bitwy na przedpolach Warszawy, zwanej „cudem nad Wisłą”, Polacy pokonali wojska bolszewickie broniąc Polskę i Europę przed zalewem komunizmu. 19 lat później Polacy po raz kolejny musieli walczyć o byt swojej Ojczyzny w czasie II wojny światowej – najkrwawszej z wojen, jakie pamięta historia. Wtedy, pomimo świadomości przeważających sił wroga i walki na dwóch frontach, Polacy heroicznie walczyli i godnie umierali w obronie Ojczyzny. Pokonanie najeźdźcy i zakończenie wojny nie spowodowało odzyskania przez Polskę suwerenności. Wolność przyniósł nam dopiero rok 1989.
Nie ma wolności bez Solidarności – te pamiętne słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II stały się dla wielu drogowskazem na drodze do wolności i ostatecznie doprowadziły do pokojowej zmiany ustroju, na czele której stanęła „Solidarność”. To właśnie 40 lat temu na naszej ziemi, w Świdniku i Lublinie, rozpoczęły się strajki robotnicze, które doprowadziły do powstania Niezależnych Samodzielnych Związków Zawodowych, a razem z nimi do całkowitej przemiany naszej Ojczyzny.
Współcześnie żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce. Jesteśmy zobowiązani do podtrzymywania pamięci o naszych poprzednikach oraz o ich zasługach w pokojowej i z bronią w ręku walce o wolność dla nas wszystkich. Rzeczywistość stawia przed nami szereg nowych, nieznanych wcześniej wyzwań. Jednym z nich jest pandemia koronawirusa, która zmusza nas do zmiany dotychczasowego stylu życia, dostosowania się do ograniczeń społecznych i funkcjonowania w reżimie sanitarnym. To głównie od naszej odpowiedzialności zależy jak nasza Ojczyzna przetrwa ten trudny czas.
Szanowni Mieszkańcy województwa lubelskiego!
Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną pragnę poinformować, że nie spotkamy się na corocznych uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada. Jednak zwracam się do wszystkich mieszkańców naszego regionu z gorącym apelem, aby tego dnia w oknach naszych domów pojawiły się biało-czerwone flagi będące symbolem naszej miłości do Ojczyzny. Niech ten świąteczny dzień będzie również okazją do tego, by w gronie rodzinnym przypomnieć chlubne dzieje Polski. Niech starsi uczą młodszych, jak wielkie jest dziedzictwo naszego Narodu i jaką cenę przyszło nam zapłacić, byśmy mogli cieszyć się wolnością.
Niech żyje wolna i niepodległa Polska!
Lech Sprawka
Wojewoda Lubelski
Lublin, listopad 2020 roku