78 lat temu Niemcy rozpoczęli na Zamojszczyźnie pierwszą fazę masowych wysiedleń Polaków.
W grudniu 1942 roku Niemcy zorganizowali pierwszy transport do KL Auschwitz Polaków wysiedlanych z Zamojszczyzny w ramach realizacji niemieckiego „Generalplan Ost” – planu germanizacji Europy Środkowo-Wschodniej. Na opuszczonych terenach osiedlano Niemców pochodzących głównie z Bukowiny i Besarabii. Szacuje się, że na te tereny przybyło ok. 12 tys. kolonistów.
Przesiedlenia w ramach Aktion Zamość były najbrutalniejszymi działaniami niemieckiej administracji na Zamojczyśnie i miały na celu całkowite „oczyszczenie terenu” z Polaków pod niemiecką i ukraińską kolonizację. W trakcie wysiedleń Niemcy stosowali terror, wykonywali egzekucje, pacyfikowali wsie. Ogółem z Zamojszczyzny od listopada 1942 roku do sierpnia 1943 roku deportowano ponad 110 tys. osób z 294 wsi. Kilkadziesiąt tysięcy osób trafiło do obozów koncentracyjnych m.in. do Oświęcimia i Majdanka. Znaczną część społeczeństwa polskiego wywieziono na roboty przymusowe do III Rzeszy.
Szczególnie tragiczny los spotkał polskie dzieci z Zamojszczyzny, które trafiały do niemieckich rodzin adopcyjnych. Symbolem martyrologii jest 14-letnia dziewczynka Czesława Kwoka – numer obozowy 26947 – która wraz ze swoją matką i 318 innymi kobietami została wywieziona do Oświęcimia. Niemcy zabili ją zastrzykiem fenolu
Poinformował IPN
Niemcy za to kiedyś zapłacą?!