SPSK4 w Lublinie sprawdzi czy amantadyna jest skuteczna w leczeniu koronawirusa. Szpital podpisał już umowę z Agencją Badań Medycznych.
Agencja Badań Medycznych przeznaczy 6,5 mln zł na badania mające wykazać przydatność amantadyny w procesie leczenia chorych na Covid-19. W czwartek 4 lutego poinformował o tym rzecznik szpitala.
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie podpisał umowę dotyczącą finansowania przez Agencję Badań Medycznych badania nad zastosowaniem amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19
Alina Pospischil, rzecznik SPSK nr 4
W projekcie weźmie udział 200 pacjentów. Konrad Rejdak, kierownik Kliniki Neurologii SPSK4 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w rozmowie z Dziennikiem Wschodnim potwierdził, że będą to osoby zarówno z Lublina jak i z Warszawy, Rzeszowa czy Grudziądza. W komunikacie prasowym kierownik kliniki tłumaczył:
Do pierwszego etapu badań zamierzamy zaprosić 200 pacjentów z siedmiu ośrodków w Polsce. Wśród nich będą też osoby z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Mowa o pacjentach, u których można zaobserwować objawy infekcji wirusem SARS-CoV-2 i które jednocześnie nie wykazują cech niewydolności oddechowej
tłumaczył neurolog
Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie jest liderem projektu dotyczącego zastosowania amantadyny w leczeniu objawów COVID-19.
Od początku rząd powinien inwestować w polski lek. Tymczasem zaraz będziemy żebrać o szczepionkę u brytoli albo u niemca. ..