W toku prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Hrebennego, Lublina oraz Wydziału Zabezpieczenia Działań – śledztwa, dotyczącego działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.
Grupa ta trudniła się organizowaniem przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom oraz ułatwianiem i umożliwianiem pobytu wbrew przepisom na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej obywatelom państw trzecich. Zarzuty w tej sprawie przedstawiono kolejnym 7 osobom. Łącznie w sprawie zarzuty usłyszało już 134 podejrzanych.
W skład grupy przestępczej wchodzili obywatele Polski i Ukrainy, a ich działalność prowadzona była w latach 2012-2020 na terenie Polski, Ukrainy, Czech, Szwecji, Federacji Rosyjskiej, Gruzji, Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii oraz innych krajów europejskich.
Proceder przestępczy prowadzony był w oparciu o zakładane i fikcyjnie działające spółki, za pomocą których rejestrowano w urzędach pracy w Lublinie, Bychawie i Lubartowie znaczne ilości oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie wnioskowano w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie o wydanie zezwoleń na pracę dla cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ustalono, iż cudzoziemcy bezpośrednio po uzyskaniu polskiego tytułu pobytowego udawali się do dalszej pracy na terenie krajów europejskich i nie mieli zamiaru ani możliwości świadczenia pracy w Polsce zgodnie ze swoimi deklaracjami. W ten sposób opisywana grupa przestępcza zorganizowała przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej nie mniej niż 8337 ustalonym cudzoziemcom.