W piątek 26 marca w Lublinie zainaugurowano pracę Centralnej Dyspozytorni Medycznej.
Centralna dyspozytornia powstała z połączenia dyspozytorni z Lublina, Chełma, Zamościa i Białej Podlaskiej. Dyspozytorzy obsługiwać będą nagłe zdarzenia i wysyłać pod wskazany adres zespoły ratownictwa medycznego. Swoim zasięgiem zcentralizowana dyspozytornia obejmuje całe województwo lubelskie.
Zadanie koncentracji dyspozytorni medycznej zostało powierzone Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu SP ZOZ w Lublinie, które w stosunku do pozostałych dyspozytorni jest na chwilę obecną największą. Obsługa zgłoszeń dla karetek pogotowia ratunkowego przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie, będzie trwać do końca 2021 r.
Po 1 stycznia 2022 r. centralna dyspozytornia medyczna stanie się komórką organizacyjną Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.
Od 25 marca centralizujemy dyspozytornie medyczne i lokalizujemy tą centralną dyspozytornię medyczną dla województwa lubelskiego w Lublinie. Wchodzi ona w strukturę pogotowia ratunkowego w Lublinie, dla którego organem tworzącym jest samorząd województwa lubelskiego. Natomiast od 1 stycznia 2022 roku scentralizowaną dyspozytornię przejmuje wojewoda.
powiedział wojewoda lubelski Lech Sprawka
Centralna Dyspozytornia Medyczna mieścić się będzie w przyszłości w nowoczesnym budynku, który jest aktualnie budowany przy ul. Wojciechowskiej w Lublinie.