Ziemia Lubartowska na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym szczególnym. Położona w centralnej Lubelszczyźnie przyciąga turystów głównie ze względu na Pałac Zamoyskich w Kozłówce. To jednak nie koniec atrakcji jakie ten rejon ma do zaoferowania.
Powiat Lubartowski usytułowany jest w centralnej części województwa lubelskiego. Zwiedzający ten rejon bardzo często ograniczając się tylko do najpopularniejszych obiektów i zabytków. Ziemie Lubartowska skrywa jednak znacznie więcej atrakcji turystycznych. Co warto zwiedzić odwiedzając Lubartów i okolicę?
1.Muzeum Zamoyskich w Kozłówce
Pałac Zamoyskich, w którym mieści się dziś muzeum to prawdziwa perła Lubelszczyzny i jedna z najpiękniejszych rezydencji magnackich na ziemiach polskich. Pałac wzniesiony w XVIII wieku zachwyca wnętrzami, w których zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku. Warto wspomnieć, że w budynku dawnej powozowni znajduje się jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu znana również jako „Muzeum Socrealizmu”.
O Pałacu Zamoyskich i znajdującym się w nim muzeum więcej przeczytasz TUTAJ.
2.Kozłowiecki Park Krajobrazowy
Lasy Kozłowieckie to największy kompleks leśny w okolicach Lublina i Lubartowa. Rozciąga się wokół Kozłówki. Usytułowany jest w godzinę drogi od Lublina. Obejmuje swoim zasięgiem kompleks leśny Lasy Kozłowieckie oraz towarzyszące mu śródleśne łąki, bagna i stawy. Park odznacza się wysokimi walorami florystycznymi i faunistycznymi w skali regionalnej. Park to także liczne ścieżki piesze i rowerowe. Warta polecenia jest m.in. ścieżka dydaktyczna Kopanina, która powstała, w celu przybliżenia zwiedzającym informacji o Lasach Kozłowieckich.
3.Pałac Sanguszków w Lubartowie
Jedna z najwspanialszych rezydencji magnackich w XVIII wieku dziś także cieszy oko pomimo wielu trudności z jakimi przez dekady pałac się zmagał. Przechodził z rąk do rąk, był rozbudowywany, podupadał, płonął, był odbudowywany. Dziś to najbardziej reprezentatywny budynek Lubartowa. Wokół pałacu znajduje się piękny geometryczny park. O turystycznych atrakcjach Lubartowa pisaliśmy także TUTAJ.
4.Kościół Św. Anny w Lubartowie
Bazylika ta to najbardziej reprezentatywny kościół późnobarokowy dla architektury XVIII w. na Lubelszczyźnie, z zachowanym pełnym wystrojem rzeźbiarskim i wyposażeniem z tamtej epoki. Nazywany ,,Lubartowską Farą” zachwyca praktycznie niezmiennym od wieków wyglądem. Wspaniała historyczna pamiątka miasta.
5.Groby Powstańców w Sobolewie
W gminie Firlej na cmentarzu w Sobolewie znajdują się groby powstańców styczniowych poległych w bitwie z Rosjanami, która rozegrała się 24 maja 1863 roku. Powstańcy uzbrojeni byli tylko w kosy i pałki i mimo przewagi liczebnej wroga wykazali się odwagą zdobywając kilka nieprzyjacielskich dział. Ostatecznie bitwę Polacy przegrali, ale pamięć o niej żyje wśród miejscowych po dziś. Po potyczce właściciel majątku w Majdanie Sobolewskim, hrabia Gustaw Tosiński, dla upamiętnienia mogił powstańczych posadził wokół nich modrzewie. W 1982 roku z okazji 120. rocznicy Powstania Styczniowego na mogile powstańczej położono pamiątkową płytę z napisem Ojczyźnie oddali życie – ziemi najdroższej ciało.
6.Jezioro Firlej
Jezioro Firlej to lubiane miejsce weekendowych wypadów mieszkańców okolicznych miejscowości, a także z samego Lublina. Zbiornik dogodnie położony przy trasie komunikacyjnej Lublin – Białystok przyciąga wiosną i latem wielu plażowiczów. Jezioro uchodzi za czyste. W sezonie bezpieczeństwa kąpieli strzeże kilku wykwalifikowanych ratowników. Gdy tylko robi się cieplej to wypoczynek nad Firlejem jest czymś naturalnym dla mieszkańców okolicznych powiatów.
7.Cmentarz osadników niemieckich
W miejscowości Trójnia w gminie Lubartów napotkać można na nietypową nekropolię. To cmentarz osadników niemieckich, którzy na przełomie XIX i XX wieku przybyli na ziemie polskie.
8.Mogiła Berka Joselewicza w Białobrzegach
Berek Joselewicz to ciekawa postać. Już podczas Insurekcji Kościuszkowskiej uformował oddział kawalerii z 500 ochotników żydowskich. Później podczas pobytu we Włoszech wstąpił do Legionów Dąbrowskiego. Po powrocie na ziemie polskie był pułkownikiem Księstwa Warszawskiego. Zginął dowodząc szwadronem kawalerii w 1809 roku walcząc w bitwie z Austriakami pod Kockiem. Na jego cześć w miejscu śmierci usypano kopiec i postawiono tablicę pamiątkową.
9.Cmentarz żydowski w Kocku
Cmentarz to pozostałość po ludności żydowskiej niegdyś tłumnie zamieszkującej Kock. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Na ich rozkaz część nagrobków rozbito i użyto do utwardzania ulic. Do dziś na cmentarzy zachowało się około 40 macew. Najważniejszym obiektem na kirkucie jest ohel, w którym pochowani są: Menachem Mendel z Kocka, Beniamin Morgenstern, Dawid Morgenstern, Jakub Jozue Morgenstern i Dow Zeew kohen Rappaport.
10.Cmentarz prawosławny w Kolechowicach
Z kolei w gminie Ostrów Lubelski w miejscowości Kolechowice zobaczyć można zespół cmentarza prawosławnego z II połowy XIX wieku wraz z kaplicą cmentarną. To kolejna pozostałość po różnorodności kulturowo-religijnej, która dawniej była charakterystyczną dla Lubelszczyzny.