Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej przypada 11 lipca. Z tej okazji w Lublinie odbędą się społeczne obchody upamiętniające makabryczne wydarzenia z lat 40-tych ubiegłego wieku.
Przez Lublin przejdzie Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej. Ponadto kilka wydarzeń towarzyszących tej dacie organizuje Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.
Z chwilą wkroczenia Niemców na tereny za Bugiem rozpoczęła się współpraca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz Ukraińskiej Powstańczej Armii z III Rzeszą Niemiecką. Ukraińcy korzystając z możliwości uzbrojenia swoich żołnierzy dokonywali czystek etnicznych na terenach okupowanej II Rzeczypospolitej. Największe i najliczniejsze zbrodnie początek miały w 1943 roku.
Bojówki OUN-UPA mordowały nie tylko Polaków, ale także mniejsze społeczności: Żydów, Ormian czy Rosjan. Mordowano nawet Ukraińców, którzy odmawiali pomocy w dokonywaniu rzezi na sąsiadach. Podczas mordów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginąć mogło ponad 100 tys. ludzi, na samym Wołyniu Ukraińcy zmietli z mapy ponad 1000 polskich osad, wraz z ich mieszkańcami. Zbrodnia przyczyniła się także do ucieczki setek tysięcy Polaków na zachód, między innymi na Lubelszczyznę.
11 lipca to data symboliczna. Tego dnia 1943 roku doszło do zorganizowanej i skoordynowanej akcji UPA przeciwko ludności polskiej. Zaatakowane zostało około 150 polskich miejscowości. Dzień ten nazywany jest także „krwawą niedzielą” W swoich metodach kaźni banderowcy wykazali się największym okrucieństwem w dziejach XX wiecznej Europy: nabijanie na pal, przybijanie dzieci gwoździami do drzew, skalpowanie, odcinanie kobietom piersi, posypywanie ran solą. To tylko przykłady barbarzyńskich metod, które wykorzystywali oprawcy.
Pamięć o tamtych wydarzeniach żyje w wielu polskich domach. Dlatego w tym roku ulicami Lublina przejdzie wyjątkowy marsz, będący częścią społecznych obchodów mających na celu upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń.
Plan obchodów
- 15:00 – Msza święta w kościele parafii pw. św. Piotra Apostoła
- 17:00 – Złożenie kwiatów przed pomnikiem ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej (Skwer Ofiar Wołynia)
- 19:00 – Żałobny marsz pamięci ofiar ludobójstwa na Kresach Wschodnich II RP (Plac Zamkowy)
- 20:00 – Uroczystości przy grobie nieznanego żołnierza na Placu Litewskim
Marsz Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej będzie miał formę milczącego marszu żałobnego, zaś uczestnicy będą ubrani na czarno. Podczas Marszu rozłożona zostanie 100-metrowa flagę narodową. Społeczne uroczystości rocznicowe organizuje Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego oraz Fundacja im. Kazimierza Wielkiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja Głosu Lubelskiego.
O ludobójstwie dokonanym prze OUN-UPA pamiętają także instytucje publiczne. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie zaprasza na dwa wydarzenia, które odbędą się kilka dni przed 78. rocznicą „krwawej niedzieli”
8 lipca (sala konferencyjna IPN Lublin, ul. Wodopojna 2)
- 17.00 – Wernisaż wystawy poświęconej pamięci Włodzimierza Sławosza Dębskiego.
- 18.00 – Prezentacja filmu dokumentalnego „Zmarłych pogrzebać. Wołyń 1943 w relacjach świadków” (reż. Katarzyna Osowska, muz. Krzesimir Dębski).
9 lipca
- 12.00 – Msza Święta w intencji ofiar ludobójstwa (Kościół Garnizonowy pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie, Al. Racławickie 20, Lublin).
- 13.00 – Przejście pod pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie.
- 13.30 – Przemówienia okolicznościowe i złożenie kwiatów pod monumentem.
1 komentarz do “Zaproszenie na społeczne obchody dnia pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej”
Możliwość komentowania została wyłączona.