Episkopat Polski w 2002 r. ustanowił dzień 29 kwietnia Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II Wojny Światowej.
Duchowni uwięzieni w KL Dachau 22 kwietnia 1945 r. ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kaliskiego sanktuarium św. Józefa. Armia amerykańska 29 kwietnia 1945 r. wkroczyła do KL Dachau wyzwalając obóz. Wyzwoleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Episkopat ustanowił Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego jako kontynuacje corocznego dziękczynienia polskich księży.
,,Gdy się spełni cud, że wyjdziecie stąd żywi, piszcie i mówcie o tym, co oni z nami tutaj robili,, – apelował do współwięźniów ks. Leon Stępniak, osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau, który stał się Golgotą polskiego duchowieństwa. Łącznie w KL Dachau uwięziono aż 1780 polskich duchownych. Wyzwolenia nie przeżyło 868 z nich.
W czasie II wojny światowej zginęło blisko 3 tys. polskich duchownych, co równa się prawie 20 proc. przedwojennego duchowieństwa.