Cudzoziemcy na polskim rynku pracy

Od 2015 roku obserwujemy systematyczny wzrost liczby wydawanych zezwoleń na pracę w Polsce dla cudzoziemców. W 2019 roku wydano ich prawie pół miliona. Dominującą narodowością w tej grupie są Ukraińcy.

Zezwolenie na pracę to dokument, który uprawnia cudzoziemca do podjęcia legalnej pracy pod warunkiem posiadania wizy lub zezwolenia na pobyt czasowy pozwalającego na wykonywanie pracy w Polsce. Od 2015 roku, gdy władzę w Polsce objął obóz Zjednoczonej Prawicy widzimy systematyczny wzrost liczby wydawanych zezwoleń. W 2015 roku wydano ich prawie 66 tys., a w 2019 roku ta liczba zbliżyła się do pół miliona osiągając 444,7 tys.

Na uwagę zasługuje także fakt, że aż 74,3% zezwoleń to zezwolenia wydawane obywatelom Ukrainy. Innymi narodowościami przyjeżdżającymi za pracą do Polski są Białorusini, Nepalczycy, Mołdawianie, Hindusi, Gruzini. Jednak to tylko te najliczniejsze nacje, które otrzymały zezwolenie na pracę w Polsce w 2019 roku. W sumie zezwoleń wydano obywatelom 131 państw.

Biorąc pod uwagę zezwolenia wydawane w poszczególnych województwach najwięcej wydaje się ich w województwie mazowieckim. Trzeba jednak zauważyć, że udział zezwoleń wydawanych w tym województwie w ogólnej liczbie wydawanych zezwoleń w kraju maleje. Na przykład w 2015 r. w stanowiły one 49,4%, a w 2019 r. 19,4%. Wynika z tego, że początkowo cudzoziemcy pracy szukali głównie w Warszawie. Trend ten się zmienił i dziś cudzoziemcy pracy szukają w każdym województwie w kraju. Na przykład najwięcej zezwoleń dla obywateli Ukrainy wydawanych jest w województwie Dolnośląskim.

W naszym regionie zezwoleń na pracę dla cudzoziemców w 2019 roku wydano 12981. To niecałe 3% w skali całego kraju. Mniej zezwoleń wydano tylko w 4 województwach. W 2018 roku w województwie lubelskim wydano 8043 zezwoleń, czyli prawie 5 tys. mniej. Lubelszczyzna jest jednym z regionów, gdzie najwięcej zezwoleń jest przedłużanych.

Poniższa mapa przedstawia udział zezwoleń wydanych obywatelom Ukrainy w ogólnej liczbie wydanych zezwoleń na pracę cudzoziemców w 2019 r.

źródło: Główny Urząd Statystyczny