Lublin osiągnął ponadprzeciętną dynamikę wzrostu zatrudnienia oraz największy udział w zatrudnieniu w firmach z polskim kapitałem stając się liderem nowoczesnych usług biznesowych w Polsce Wschodniej.
Jak wynika z najnowszego raportu ABSL Sektor Usług Biznesowych w Polsce Lublin w okresie styczeń 2019 – marzec 2020 osiągnął razem z Trójmiastem największą liczbę nowych jednostek biznesowych. Prezydent Miasta przekazał, że w Lublinie w tym sektorze zatrudnienie znajduje 7900 osób, co czyni miasto liderem pod tym względem na wschodniej ścianie Polski.
Kolejny rok z rzędu niezależne badania wskazują, że Lublin jest liderem branży nowoczesnych usług biznesowych w Polsce Wschodniej. Obecnie w naszym mieście zatrudnienie w tym sektorze znajduje 7900 osób, gdy tymczasem w Rzeszowie 5300, zaś w Kielcach czy Białymstoku blisko 3000 osób. W latach 2016-2020 Lublin wykazał się ponadprzeciętnym wzrostem na poziomie 62% zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, gdzie w porównaniu do zatrudnienia w sektorze ogółem w Polsce, wzrost ten był na poziomie 58%. Tym samym, zgodnie z przyjętą strategią rozwoju miasta, branża nowoczesnych usług biznesowych stała się specjalizacją Lublina
Krzysztof Żuk, prezydent Lublina
Jak czytamy na stronie lublin.eu
,,W 2019 r. centra usług biznesowych tworzyły każdego miesiąca 2550 nowych miejsc pracy przy udziale sektora w PKB szacowanym na 3-3,5%. Systematyczny wzrost liczby zatrudnionych przełożył się na rozwój rynku powierzchni biurowych – tym samym Polska, oferując 11 mln m², jest największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Obecnie całkowita podaż na największych rynkach biurowych (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie) sięga 11 mln m². Polskie miasta są najchętniej w regionie wybierane przez firmy rozważające lokalizacje w dużych ośrodkach biznesowych.”
Lublin w Polsce zajmuje ósmą lokatę w zestawieniu największych rynków biurowych. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej miasta wynoszą około 204 tys. m², a w budowie jest jeszcze dodatkowe 40 tys. m². W kolejnych latach planowane jest oddanie dodatkowych 54 tys. m² powierzchni biurowej. W 2019 roku popyt na tego typu powierzchnie wyniósł 9000 m².
Raport ABSL jest dostępny na stronie.