Głównym tematem dyskusji była reforma Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu oraz strategii „Od pola do stołu” i strategii na rzecz bioróżnorodności, w tym zrównoważone zarządzanie wodą i glebą.
Minister Ardanowski wskazał, że najważniejszym celem rolnictwa pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego społeczeństwu, zarówno w skali krajowej, jak i europejskiej. – Nie można zakładać, że zmniejszymy produkcję żywności w Europie – powiedział minister.
Głównym celem Polski w negocjacjach reformy WPR pozostaje osiągnięcie odpowiedniego poziomu budżetu na tę politykę. Priorytetowa jest sprawa wyrównania płatności bezpośrednich.
– Musimy brać też pod uwagę dochody rolników w UE. Musimy mieć pewność, że wprowadzanie nowych strategii nie spowoduje spadku tych dochodów – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.
Wobec kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 niezbędne jest rozszerzenie wsparcia wdrożonego przez Komisję Europejską na kolejne istotne rynki, w tym rynek drobiu i wieprzowiny oraz podniesienie stawek dopłat do prywatnego przechowywania.
Dyskutując o nieuczciwych praktykach handlowych, minister Ardanowski zauważył, że epidemia, problemy z handlem, zerwanie łańcuchów dostaw żywności raczej zachęcają oszustów niż ich eliminują.
Ministrowie zgodnie potwierdzili potrzebę wspólnego podejścia na poziomie UE wobec oszustw związanych z żywnością, w tym ujednolicenia pojęć, zasad i procedur prawa żywnościowego w państwach członkowskich.
Ponadto minister rolnictwa Republiki Czeskiej przedstawił aktualny stan w zakresie plagi kornika i suszy w Republice Czeskiej.