Wicepremier Jacek Sasin na skwerze im. 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w alei Marszałka Piłsudskiego zapowiedział, że w Chełmie powstanie Muzeum Ofiar Wołynia oraz Instytut Prawdy i Pojednania imienia Lecha Kaczyńskiego.
Obchody 77. rocznicy zbrodni na Wołyniu zostały w Chełmie zainicjowane złożeniem deklaracji przez Wicepremiera Jacka Sasina dotyczącej powołania Muzeum Ofiar Wołynia oraz Instytutu Prawdy i Pojednania, który będzie nosił imię Lecha Kaczyńskiego.
Naród żydowski potrafił upamiętnić ofiary ludobójstwa i stworzyć Instytut Jad Waszem i my również jesteśmy winni taką pamięć zamordowanym Polakom i wszystkim, którzy cierpieli na Wołyniu. Czas, by godnie uczcić pomordowanych. To niezwykle ważna inicjatywa, historyczna, która przywróci pamięć o zbrodni ludobójstwa i jej ofiarach. Upamiętnieni będą tu również ci sprawiedliwi Ukraińcy, którzy w tamtych czasach ratowali życie sąsiadów czy polskich członków swoich rodzin. To jest inicjatywa na miarę XXI wieku, która z Chełma uczyni centrum pamięci historycznej o polskich Kresach.
Jacek Sasin
Pod pomnikiem Piety Wołyńskiej na skwerze im. 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK zostały złożone wieńce. Podczas spotkania obecni byli m.in. wojewoda lubelski Lech Sprawka, poseł Przemysław Czarnek i prezydent miasta Jakub Banaszek. Wicepremier Jacek Sasin złożył zobowiązanie realizacji przedsięwzięcia budowy Muzeum Ofiar Wołynia.
W imieniu rządu zobowiązuję się dzisiaj do takiego praktycznego wsparcia realizacji tego przedsięwzięcia. To będzie wspólne przedsięwzięcie pana prezydenta Andrzeja Dudy, rządu Rzeczypospolitej Polskiej i władz samorządowych
dodał Wicepremier
Główne uroczystości w Chełmie upamiętniające „krwawą niedzielę” odbędą się w niedzielę 12 lipca. Rozpocznie je o godzinie 9.00 uroczysta msza święta odprawiona w chełmskiej bazylice.