Dwa sokoły wędrowne zostały wsiedlone na wieży obserwacji pożarowej Nadleśnictwa Lubartów.
Młode sokoły przyjechały z hodowli Stacji Badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu. Od 1990 roku w Polsce prowadzona jest restytucja tego gatunku. Obecnie w Polsce jest znanych 40 stanowisk lęgowych sokoła wędrownego. Osobniki będą wprowadzane do środowiska metodą oblotu ze sztucznego gniazda. W wieku 5 tygodni pisklęta przeniesione zostaną do klatki gniazdowej, gdzie spędzą tydzień. następnie zostaną wypuszczane na wolność. Ptaki będą dokarmiane do chwili osiągnięcia samodzielności.
„Najbliższe tygodnie ptaki będą się aklimatyzowały na wieży na wysokości kilkudziesięciu metrów. Przez pewien czas będą przebywać w klatce, po czym zostaną wypuszczone. Przez okres tygodnia albo dwóch ptaki będą latać w pobliżu gniazda, które im zainstalowaliśmy. Będziemy im tutaj wykładać pożywienie. Potem ptaki się usamodzielnią i opuszczą ten teren” – powiedział Andrzej Tomasiak z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie.
Inicjatorem całego programu restytucji sokoła wędrownego w Polsce jest Polski Związek Łowiecki. W stacji badawczej Polskiego Związku Łowieckiego w Czempiniu wyhodowano 240 sokołów. Ten gatunek jest w Polsce objęty ochroną ścisłą.