Polscy dyplomaci z ambasady RP w Mińsku odwiedzili w środę 1 lipca cmentarze żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w Podświlu, Zadorożu i Słobódce.
„Jesteśmy na cmentarzach polskich żołnierzy, ale modlimy się za wszystkie ofiary tej wojny” – mówił podczas objazdu miejsc pamięci zastępca ambasadora RP w Mińsku Marcin Wojciechowski. „To niezwykle ważne, że nie jesteśmy tu sami, ale razem z przedstawicielami społeczności lokalnej, w tym członkami polskiej mniejszości, władz oraz duchowieństwa. To znak, że pamięć o przeszłości nas łączy, nawet jeśli była ona trudna” – dodał.
Zastępczyni szefa rejonowego komitetu wykonawczego w Głębokiem Tacjana Tarasewicz powiedziała, że na terenie jej rejonu znajdują się trzy cmentarze żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, z których dwa – w Głębokiem i Podświlu – zostały odrestaurowane w ostatnich dwóch latach w ramach prac prowadzonych ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu Fundacji Pomocy Polakom na Wschodzie. Jak powiedziała, „do remontu pozostaje jeszcze cmentarz w Psui”. Dodała, że te „cmentarze są znakiem naszej wspólnej historii”.
W uroczystościach w Podświlu, Zadorożu i Słobódce wzięli udział miejscowi duchowni oraz mieszkańcy. „Te miejsca nie zniknęły z mapy dzięki staraniom zwykłych ludzi, którzy przez dziesięciolecia sprzątali je, przynosili kwiaty, znicze. Teraz po remoncie przetrwają jeszcze dłużej, a ludzie będą jeszcze bardziej zmotywowani, żeby o nie dbać” – mówił ks. Edward, proboszcz parafii w Zadorożu. Przewodniczący rady wiejskiej w Podświlu Anatol Jeroszewicz przypomniał, że miejscowość powstała po wojnie polsko-bolszewickiej wokół garnizonu jednostki Korpusu Obrony Pogranicza, który bronił pobliskiej granicy z ZSRR. Polscy żołnierze wybudowali miejscowy kościół i włożyli duży wkład w rozwój społeczności lokalnej.
Dyplomaci z ambasady RP w Mińsku odwiedzają cmentarze z okazji 100. rocznicy wybuchu wojny polsko-bolszewickiej. Akcja zaplanowana jest do końcu roku. Na terenie Białorusi skatalogowano 44 polskie cmentarze wojskowe. Pojedyncze mogiły polskich żołnierzy, w tym poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, znajdują się także na wielu cmentarzach lokalnych, a niektóre z nich dopiero są odkrywane, gdyż w czasach komunistycznych zostały zniszczone lub zapomniane.