Białoruś zarekwirowała pocztówki dla polskich więźniów politycznych

 Białoruś zarekwirowała pocztówki dla polskich więźniów politycznych

Zdjęcie ilustracyjne / Źr: Pixabay

Białoruska służba więzienna ocenzurowała święconki, które trafić miały do działaczy Związku Polaków na Białorusi, których aresztował reżim Aleksandra Łukaszenki.

Przypomnijmy, że od kilku tygodni białoruskie władze walczą z liderami polskiej mniejszości na Białorusi. Aresztowano dyrektor polskiej szkoły w Brześciu – Annę Paniszewą – oraz działaczy Związku Polaków na Białorusi.

Polacy z Mińska w ramach solidarności z liderami ZPB przekazali im poprzez służbę więzienną święconki, które zostały poświęcone w jednym z stołecznych kościołów. Jak się jednak okazało tradycyjne wielkanocne koszyki zostały ocenzurowane.

Funkcjonariusze przekazali więźniom politycznym tylko chleb, sól, mięso oraz ciasto. Do liderów polskiej mniejszości na Białorusi nie trafiły jajka oraz życzenia świąteczne. Służba więzienna zasłaniała się przepisami.

W mińskim areszcie śledczym “Wałdarka” przetrzymywani są: Andżelika Borys, Maria Tiszkowska, Irena Biernacka i Andrzej Poczobut. Wszyscy zostali oskarżeni o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Pretekstem do tych zarzutów było upamiętnienie polskiego podziemia niepodległościowego przez członków Związku Polaków na Białorusi.

Redakcja

Powiązane artykuły

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments