Trwają przygotowania do badań klinicznych potencjalnego leku na COVID-19. Biomed Lublin rozpoczął zbieranie niezbędnej dokumentacji. Lek ma powstać z osocza ozdrowieńców.
Biomed Lublin pracuje obecnie nad przygotowaniem dokumentacji badań klinicznych potencjalnego leku na COVID-19. Badania kliniczne, które obejmą ok. 500 pacjentów, mają ruszyć niebawem
powiedział PAP rzecznik prasowy Biomedu Michał Makarczyk-Rodkiewicz
W sierpniu spółka rozpoczęła wytwarzanie z osocza ozdrowieńców preparatu immunoglobulina anty SARS-CoV-2 na potrzeby badań klinicznych. Już 23 września został zakończony pierwszy etap produkcji. Wyprodukowano ponad trzy tysiące ampułek preparatu. Potencjalny lek na COVID-19 to preparat z osocza ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli COVID-19 bezobjawowo.
Preparat Biomedu jest pierwszą serią przeznaczoną do niekomercyjnych badań klinicznych.
Badania kliniczne przeprowadzane będą w czterech ośrodkach: Lublinie, Warszawie, Białymstoku i Bytomiu. Po tej fazie testów preparat zostanie dopuszczony do użytku dla szerszej grupy pacjentów.
Lek Biomedu został wyprodukowany ze 150 litrów osocza, którego nie da się sztucznie wyprodukować. Osocze to zebrane zostało w siedmiu Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Biomed Lublin to lubelska spółka z długą historią. Jej początki sięgają 1944 roku.W Lublinie uruchomiono wtedy Laboratorium Produkcji Szczepionki przeciwko Durowi Plamistemu. Aktualnie jest to przedsiębiorstwo farmaceutyczne produkujące preparaty lecznicze, wyroby medyczne i odczynniki laboratoryjne.