Projekt Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce sukcesywnie zbliża się ku finalizacji. Inwestycja jest powiązana z projektem offsetowym realizowanym w WZE w ramach pozyskania przez Siły Zbrojne RP Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego.
Budowa zespołu budynków rozpoczęła się z początkiem czerwca 2019 r. i zakończyła w lutym 2020 r. Już zimą 2019 r. rozpoczęto cykl szkoleń dla pracowników WZE. Pierwsze szkolenia organizowane były w Norwegii, kolejne odbędą się już na terenie spółki w nowych obiektach, tak aby w 2021 r. przyjąć pierwszą partię rakiet od Sił Zbrojnych RP. Obecnie Centrum jest stopniowo doposażanie
w ciężki sprzęt specjalistyczny m.in. komorę do badań klimatycznych i urządzenie do badań wibracyjnych rakiet.
– Siły Zbrojne RP stawiają coraz bardziej na technikę rakietową, stąd kolejne projekty inwestycyjne PGZ związane z tym związane. Część kompetencji to efekt owocnej współpracy z partnerami zagranicznymi, czy to w ramach realizacji zobowiązań offsetowych, czy w ramach umów B2B. Część to nasze projekty B+R, jak prezentowany niedawno UWSR. Kompetencje, które budujemy dla Sił Zbrojnych RP jesteśmy w stanie wykorzystywać również dla sił sojuszniczych, znajdujących się w naszym regionie. To przynosi oczywiste korzyści biznesowe, ale także obronne – powiedział Andrzej Kensbok, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
Realizowana inwestycja zakłada zbudowanie zespołu budynków wraz z wyposażeniem specjalnym pozwalających na produkcję, serwisowanie i certyfikację pocisków rakietowych. Inwestycja wiąże się
z ustanowieniem w Grupie Kapitałowej PGZ nowych zdolności rakietowych. Wartość inwestycji wynosi ponad 30 mln zł.
WZE S.A. jest beneficjentem dwóch umów offsetowych z firmą Kongsberg, producentem systemów NSM. W ramach wykonania pierwszej umowy w Spółce wybudowano i uruchomiono Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do tzw. mid-life upgrade (MLU) i ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej (MJR). Założeniem tego jest zabezpieczenie MJR w zakresie gotowości bojowej pocisków rakietowych typu NSM.
W związku z podjęciem się przez spółkę wdrożenia większości projektów offsetowych, powstały kompleks jest elementem szeregu zaplanowanych na lata 2019-2022 inwestycji pozwalających na współpracę z Grupy firmami zagranicznymi, w tym z partnerami amerykańskimi przy realizacji programu „Wisła”.
Pociski rakietowe NSM (ang. Naval Strike Missile) firmy Kongsberg to precyzyjne, poddźwiękowe przeciwokrętowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu piątej generacji. Mogą być one wykorzystywane także do zwalczania celów lądowych. Na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP znajdują się 72 pociski manewrujące typu NSM. Proces recertyfikacji pocisków określony jest przez producenta
i zgodnie z wytycznymi, powinien odbywać się co 10 lat od momentu wprowadzenia uzbrojenia. Podyktowane jest to koniecznością sprawdzenia materiałów wybuchowych oraz elementów elektroniki znajdujących się w rakiecie celem jej dalszej eksploatacji.