Czy będzie można pójść na plenerowy koncert?

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński wystąpił o nowelizację Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii tak, aby dopuszczało ono możliwość organizacji wydarzeń artystycznych i rozrywkowych na stadionach i obiektach sportowych zgodnie z wytycznymi dla wydarzeń sportowych na tego typu obiektach oraz w otwartej przestrzeni bez ograniczenia liczby uczestników do 150 osób przy zachowaniu zasad dystansu społecznego. 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi ograniczeniami związanymi z wystąpieniem w Polsce stanu epidemii możliwe jest organizowanie wydarzeń o charakterze artystycznym i rozrywkowym, w tym koncertów:

– w pomieszczeniach,

– w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych,

– na otwartym powietrzu.

Określenie „w pomieszczeniach” oznacza zarówno sale koncertowe i teatralne, jak i kluby muzyczne (niebędące klubami nocnymi i dyskotekami) oraz hale widowiskowo-sportowe. Projekt nowelizacji Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii precyzuje dotychczasowe przepisy w tym zakresie. Jednocześnie dopuszcza możliwość organizacji wydarzeń artystycznych i rozrywkowych na stadionach zgodnie z wytycznymi dla wydarzeń sportowych na tego typu obiektach (co czwarte miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności). Od 17 lipca miałyby też być dopuszczalne imprezy plenerowe z udziałem większej liczby widzów niż 150 pod warunkiem zapewnienia nie mniej niż 5m2 na osobę i wyznaczenia miejsc dla publiczności znakami poziomymi.

Podstawowe wytyczne związane z organizacją wydarzeń dotyczą zachowana dystansu społecznego. W pomieszczeniach obowiązuje zasada udostępniania  widzom nie więcej niż połowy liczby miejsc. Rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami (tzw. szachownica). Rozwiązanie takie obowiązuje również dla amfiteatrów i muszli koncertowych, ale także dla hal widowiskowo-sportowych. Obowiązek zachowania jednego wolnego miejsca lub dystansu między widzami nie dotyczy widza, który przyszedł z dzieckiem do 13. roku życia lub z osobą niepełnosprawną oraz osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących.

Uczestników wydarzenia  obowiązuje obowiązek zasłaniania ust i nosa.

W obiektach, w których jest to możliwe należy wprowadzić podział publiczności na sekcje wpuszczane w odpowiednich odstępach czasowych. W przypadku obiektów posiadających jedno wejście – rekomendowane jest ustalenie odrębnych godzin wejścia dla poszczególnych grup osób, w przypadku obiektów posiadających więcej niż jedno wejście – podział na możliwie największą ilość wejść.

Publiczność powinna być usytuowana w odległości min. 2 metrów od sceny/artystów, w przypadku występów wokalnych – min. 6 metrów. W klubach muzycznych wykonawców wysokoemisyjnych i grających na instrumentach dętych obowiązuje zachowanie dystansu od publiczności min. 4 m. Dystans pomiędzy poszczególnymi wykonawcami powinien wynosić min. 1,5 m.