Szlak Żołnierzy Wyklętych zrealizowany został dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin z 2014 roku. Jest to jedyny taki szlak w Polsce. Powstał z inicjatywy Fundacji im. Kazimierza Wielkiego.
Do tej pory Fundacja im. Kazimierza Wielkiego przeprowadziła po szlaku około 9000 uczestników, głównie uczniów ze szkół z terenów Lubelszczyzny.
Fundacja im. Kazimierza Wielkiego na swojej stronie przekazała informacje odnośnie przebiegu wtorkowego przejścia po Szlaku.
,,Uczestnicy odwiedzą miejsca pamięci – więzienia, miejsca akcji zbrojnych, miejsca tortur i śmierci Żołnierzy Wyklętych. W sumie skrócona trasa szlaku zajmie ok. 3 godzin. Na zakończenie uczestnicy wezmą udział w pokazie historycznego umundurowania i uzbrojenia Grupy Rekonstrukcji Historycznych “Grenadiere” oraz pokazie współczesnego sprzętu i umundurowania organizacji proobronnej Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy NSZ. Uczestnicy zapoznają się z historią miejsc pamięci w Lublinie z narracji przewodników oraz będą mieli okazję do zadawania pytań i pogłębiania swej wiedzy historycznej o działalności Żołnierzach Wyklętych na Lubelszczyźnie. Każdy z uczestników zostanie zaopatrzony w egzemplarz wydrukowanego „Przewodnika po Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie”, co jeszcze mocniej utrwali nabytą wiedzę o walkach żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego i pozwoli w przyszłości na samodzielne lub w grupach znajomych i rodzinnych przechodzić po Szlaku.”
Przejścia po szklaku odbędą się 22 czerwca. Więcej informacji o inicjatywie można znaleźć na stronie Fundacji.