Gra komputerowa w kanonie lektur szkolnych?

Gra komputerowa This War of Mine znajdzie się w kanonie nieobowiązkowych lektur szkolnych dla uczniów klas maturalnych.

W wywiadzie dla Radia Kraków przedstawiciel rządu przyznał, że do tej pory gry komputerowe były wykorzystywane w edukacji, m.in. w nauczaniu przedmiotów ścisłych czy umiejętności programowania. Jednak nigdzie na świecie gra nie jest traktowana jako lektura szkolna. W rozmowie z portalem Wirtualnemedia Paweł Miechowski, partnerships manager w 11 bit studios wyjaśnia:

Nasza gra opowiada o rzeczach ważnych i uniwersalnych, tak jak literatura. Tytuł będzie dostępny za darmo dla uczniów i szkół. To przełomowy krok mający potwierdzić kulturotwórczy potencjał gier

Paweł Miechowski

Grę stworzyła polska firma 11 bit studios. Została prowadzona na rynek w 2014 r. Inspirowacją dla niej powstania było oblężeniem Sarajewa trwające od 1992 do 1996 r. Gracz w This War of Mine wciela się w cywila, ofiarę wojny, starającego się przeżyć w ciężkich warunkach. Jest zmuszony dokonywać wyborów moralnych w celu zapewnienia żywności, lekarstw i schronienia.

Na stronie Radia Kraków czytamy:

,,W ramach propozycji, którą przedstawi Mateusz Morawiecki, od roku szkolnego 2020/2021 dla roczników 2002 i starszych (czyli powyżej 18. roku życia), gra „This War of Mine” ma być dostępna dla wszystkich szkół średnich w kraju. Sprawa ma być już przedyskutowana z ministrem edukacji, Dariuszem Piątkowskim. KPRM chce uczynić ten program pilotażowym, stopniowo wprowadzając nowe produkcje oraz zapewniają infrastrukturę techniczną, aby udostępnić szkołom grę bez limitu i bezpłatnie.”