Janów Lubelski z lotu ptaka (zobacz wideo)

Janów Lubelski to niewielkie miasto położone w południowej części województwa lubelskiego. Miasto położone na styku Roztocza Zachodniego i Równiny Biłgorajskiej otoczone jest pięknymi Lasami Janowskimi – jednym z największych kompleksów leśnych w Europie i Polsce.

Historia Janowa Lubelskiego sięga XII wieku. To wtedy powstały najstarsze osady w tym rejonie: Biała Dzwola. Mieszkańcy miasta i okolicy Janowa wielokrotnie w historii zapisali się swoją patriotyczną postawą. Brali udział w insurekcji Kościuszkowskiej, powstaniu listopadowym oraz powstaniu styczniowym. Mało osób wie o tym fakcie, że to w Janowie Lubelskim stoi najstarszy pomnik Tadeusza Kościuszki, wzniesiony w 1818 roku.

Janów to także wiele innych zabytków i miejsc wartych odwiedzenia. Polecamy zapoznać się z poniższym artykułem i sprawdzenia jakie 10 miejsc z Janowa i okolicy warte jest zobaczenia.

Janów Lubelski z lotu ptaka (zobacz wideo)

To urocze lubelskie miasteczko możemy podziwiać także nie wychodząc z domu dzięki nagraniom z drona udostępnionym przez kanał Bols Air Shoot w serwisie YouTube (nagranie poniżej).


  • „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów

    W ramach akcji „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów z zakupionymi darami Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego razem z członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lubelski odwiedzili Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego z Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz ich rodziny z Lubelszczyzny. Przekazali Kombatantom paczki żywnościowe z produktami najwyższej…

  • Szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

    W dniu 20 grudnia 2023 roku XXIX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie stanęło na pierwszej linii w kształtowaniu umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodych osób. W ramach innowacyjnego szkolenia, blisko 150 uczestników miało okazję doskonalić się w udzielaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsłudze automatycznego defibrylatora AED na profesjonalnych trenażerach. Szkolenie zostało zrealizowane przez Wolontariuszy Fundacji im. Kazimierza…

  • Szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni

    W ramach minigrantów na inicjatywy wolontariackie Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego zrealizowali szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni w obrębie programu „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” edycja 2023, organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest realizowany w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu…

  • XIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.

    Fundacja im. Kazimierza Wielkiego Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” REGULAMIN XIII EDYCJI KONKURSU Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r.…

  • Program „Resocjalizacja przez patriotyzm 2023”. Sprzątanie grobów i pomników żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie

    Program „Resocjalizacja przez patriotyzm 2023” realizowany przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego, stanowi niezwykłe inicjatywę mającą na celu propagowanie wśród osadzonych w zakładach karnych na Lubelszczyźnie wzorców postaw obywatelskich i patriotycznych na podstawie tradycji żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Dzieje się to między innymi poprzez zaangażowanie ich w pielęgnowanie kilkunastu grobów i pomników upamiętniających żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.…

  • Autorski program Fundacji im. Kazimierza Wielkiego „Resocjalizacja przez patriotyzm 2023”

    Fundacja im. Kazimierza Wielkiego jest inicjatorem programu „Resocjalizacja przez patriotyzm”, którego priorytetowym celem jest promowanie wzorców postaw obywatelskich i patriotycznych wśród osadzonych przebywających w zakładach karnych. Program ten czerpie z historii żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, stanowiąc innowacyjne podejście do resocjalizacji osadzonych poprzez przekazywanie wartości patriotycznych oraz szacunku dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. W rezultacie, projekt…