Karol Nawrocki nowym Prezesem IPN

Dr Karol Nawrocki, dotychczasowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej został zaakceptowany przez Senat jako przyszły prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Do głosowania nad kandydaturą dr Karola Nawrockiego miało dojść w Senacie jeszcze w czwartek, lecz z uwagi na posiedzenie klubu Koalicji Obywatelskiej głosowanie to musiało zostać przełożone na piątek.

W czwartek 22 lipca dr Karol Nawrocki odpowiadał na pytania senatorów dotyczące swojej wizji funkcjonowania IPN, a także tego jak skutecznie przedstawiać polską historię na świecie. Mówił m.in. o potrzebie policzenia strat, jakie Polska poniosła w trakcie II wojny światowej. Deklarował, że będzie walczył o ekshumacje Polaków, którzy zginęli w ludobójstwie na Wołyniu. Podsumował też swoje działania, jakie podejmował jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Mówił o Westerplatte i poszukiwaniach obrońców Wybrzeża.

W piątek 23 lipca Senat przegłosował kandydaturę dr Karola Nawrockiego na prezesa IPN. Kandydaturę tą poparł cały klub senacki PiS (48 senatorów), a także Antoni Mężydło z KO (wbrew obowiązującej w klubie dyscyplinie), Ryszard Bober i Jan Filip Libicki z PSL oraz senator niezależna Lidia Staroń. Wstrzymał się od głosu senator PSL Kazimierz M. Ujazdowski. Przeciwko Nawrockiemu głosował klub KO (40 senatorów), dwójka senatorów Lewicy, senatorowie niezależni Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz, senator Polski 2050 Jacek Bury, a także wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z PSL. Tym samym Karol Nawrocki został zaakceptowany przez Senat jako nowy Prezes IPN.

Zobacz także: Profesor Wiącek nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich

Kim jest dr Nawrocki?

Dr Karol Nawrocki, w młodości był dobrze zapowiadającym się sportowcem. Trenował boks i grał w piłkę nożną. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim. To tam w 2013 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych. Z IPN-em związany jest od 2009 roku. Od 2014 do 2019 pełnił funkcję naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN Gdańsk i koordynował prace naukowo-edukacyjne na terenie gdańskiego oddziału Instytutu. W 2017 r. został dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Dziś, w wieku 38 lat obejmuje funkcje Prezesa IPN-u.

Po przegłosowaniu przez Sejm zgody na objęcie przez dr Karola Nawrockiego funkcji Prezesa IPN wygłosił on przemówienie, w którym mówił o podziale polskiej polityki na cztery główne nurty.

Z jednej strony są państwa, z którymi łączy nas naturalna, wielowiekowa przyjaźń, najlepszym przykładem są Węgry. W tym wypadku polityka pamięci powinna się skupiać na pogłębianiu przyjaznej współpracy. Druga kategoria to państwa, które są nam życzliwe i gotowe na polską opowieść, z którymi powinno nas łączyć życzliwe przypominanie o polskiej historii.

mówił w Sejmie Nawrocki

Oddzielną kategorią są Niemcy, z którymi łączą nas skomplikowane relacje historyczne. W relacji z Niemcami nie widzę innej drogi niż „konsekwentne upominanie” się o prawdę w kontekście oczywistego antypolonizmu końcówki XIX i pierwszej połowy XX w. Stąd też jednym z moich celów jest przygotowanie zarówno pełnej naukowej monografii, jak i popularnonaukowych, wielojęzycznych opracowań na temat zbrodni niemieckich w latach II wojny światowej

dodał

W ramach IPN, którego obecnie roczny budżet wynosi ok. 400 mln zł, działają Biuro Badań Historycznych, Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Archiwum IPN, Biuro Lustracyjne, Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa oraz Biuro Edukacji Narodowej. Dr Nawrocki ogłosił, że powoła Biuro Nowoczesnych Technologii, którego zadaniem będzie wzbudzanie wśród młodych pokoleń zainteresowania historią.

W piątek 23 lipca w Sejmie odbyło się ślubowanie nowego Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, którym w środę 21 lipca został prof. Marcin Wiącek.

Czytaj także:

1 komentarz do “Karol Nawrocki nowym Prezesem IPN”

Możliwość komentowania została wyłączona.