KE prześwietli dotacje za uchwały przeciw ideologii LGBT

Komisja Europejska pyta o wydatkowanie funduszy europejskich w samorządach, które wydały uchwały o przeciwdziałaniu ideologii LGBT.  Sprawa dotyczy całego województwa lubelskiego.

Komisja Europejska obawia się, że fundusze unijne będą w Polsce wydatkowane wbrew wartościom unijnym określonym w art. 2 TUE oraz przeciwko dyrektywie Rady 2000/78/WE. Komisja Europejska uważa, że w samorządy w Polsce łamią zasadę niedyskryminacji ze względu na ”orientację seksualną oraz tożsamość płciową”. – informuje Rzeczpospolita.

Przypomnijmy, że 5 województwa, w tym sejmik województwa lubelskiego, jak i wiele gmin i powiatów przyjęło w ubiegłym roku uchwały o przeciwdziałaniu ideologii LGBT. Celem uchwał ma być przeciwdziałanie ewentualnym próbom wprowadzenia indoktrynacji seksualnej w szkołach, co zarzucają samorządowcy władzom Warszawy z Rafałem Trzaskowskim na czele.

Do sprawy odniósł się również Rzecznik Praw Obywatelskich: „Wyrazili więc obawę co do ryzyka nierównego traktowania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych) przez beneficjentów funduszy unijnej polityki spójności, co może świadczyć o wydatkowaniu tych środków w sposób niezgodny z prawem unijnym”

Parlament Europejski w 2019 roku przyjął rezolucję w sprawie dyskryminacji osób LGBT oraz potępił działania polskich samorządów, które zdecydowały się na tradycjonalistyczne uchwały. Komisja Europejska została zobligowana do monitorowania wydatkowanych przez polskie samorządy funduszy, aby nie zostały wydane na „cele dyskryminujące”.

RPO – Adam Bodnar – wspierając wątpliwości KE napisał do minister ds. funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak: „Będę wdzięczny za wskazanie, w jaki sposób ustosunkowuje się Pani Minister do zaleceń Komisji Europejskiej oraz jakie działania kierowany przez Panią Minister resort podjął lub planuje podjąć w celu weryfikacji, czy środki finansowe unijnej polityki spójności są wydatkowane w sposób zgodny z zasadą niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, w tym przez jednostki samorządu terytorialnego, które przyjęły uchwały o „przeciwdziałaniu ideologii LGBT”.”

Uchwały o przeciwdziałaniu ideologii LGBT przyjęło w Polsce 5 województwa, 18 powiatów oraz 15 gmin. Większość tych samorządów to organ stanowiące prawo na Lubelszczyźnie.