Konferencja IPN o polskiej pomocy niesionej wyznawcom judaizmu

24 marca w związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką IPN w Lublinie zorganizuje na swoim profilu na Facebooku transmisje konferencji o polskiej pomocy niesionej wyznawcom judaizmu.

IPN poinformował, że dzięki konferencji będzie można poznać przykłady pomocy Polaków niesionej Żydom, które są mało znane.

Oglądając konferencję będzie można poznać małe, a czasem w ogóle nieznane przykłady pomocy Żydom niesionej przez Polaków. Przybliżmy przeżycia mieszkańców Lubelszczyzny, którzy w sytuacji zagrożenia życia własnego i najbliższych, decydowali się nieść pomoc wyznawcom judaizmu w różny sposób, wykazując pomysłowość i spryt, a przede wszystkim bohaterstwo. Nie zabraknie też opowieści o pomocy dla żydowskich współobywateli niesionej przez urzędników państwa polskiego – dyplomatów.

komunikat prasowy IPN Lublin

Program konferencji:

  • Dr Alicja Gontarek (Biuro Badań Historycznych IPN) – Jak polscy dyplomaci pomagali Żydom w Grecji w czasie II wojny światowej?
  • Dr hab. Sebastian Piątkowski (Delegatura IPN Radom) – Nieznane historie o Polakach ratujących Żydów. Kilka przykładów
  • Dr Janusz Kłapeć (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN Lublin) – Polacy z pomocą Żydom w Izbicy w okresie okupacji niemieckiej. Kilka przypadków szczególnych
  • Dr Rafał Drabik (Biuro Badań Historycznych IPN) – Wybrane przykłady pomocy Żydom w powiecie biłgorajskim
  • Mariusz Rębacz (prawnuk Marii i Jana Kozyrów) – Maria i Jan Kozyrowie – historia obozowej adopcji ratującej życie żydowskiemu chłopcu

Konferencja odbędzie się w środę 24 marca o godz. 17 na profilu IPN Lublin na Facebooku.