Marian Turski z tytułem doktora honoris causa UMCS

Szef działu historycznego tygodnika ,,Polityka” Marian Turski otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Marian Turski to wieloletni działacz społeczny, historyk i dziennikarz. Urodził się 26 czerwca 1926 w Druskiennikach w ówczesnym województwie białostockim (współcześnie na Litwie). Przyszedł na świat w rodzinie żydowskiej jako Mosze Turbowicz. Podczas II Wojny Światowej znalazł się w Auschwitz-Birkenau. Po wojnie włączył się w działalność Związku Walki Młodych (komunistycznej organizacji młodzieżowej). W latach 1956–1957 był redaktor naczelny organu prasowego Związku Młodzieży Polskiej – dziennika „Sztandar Młodych”. Od 1958 jest kierownikiem działu historycznego i publicystą tygodnika „Polityka”.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej podjął decyzję o nadaniu Marianowi Turskiemu tytułu doktora honoris causa uczelni. Od wielu lat współpracuje z Wydziałem Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

Senat UMCS postanowił nadać tytuł DHC red. Turskiemu za szlachetne wypełnianie misji strażnika pamięci wspólnej, polsko-żydowskiej historii, przywracanie wiary w sprawczą siłę wolnego słowa oraz głęboki moralny wymiar przykazania „Nie bądź obojętny”, które staje się uniwersalnym ludzkim zobowiązaniem wobec bliźnich i świata.

– czytamy na stronie UMCS-u

Szef działu historycznego ,,Polityki” od wielu lat pełni funkcję przewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. W 2021 r. został powołany na funkcję prezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. Jest także jednym ze współtwórców Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i przewodniczącym Rady Muzealnej.

 W styczniu 2019 roku w uznaniu związków z UMCS i Lublinem przyznano mu Medal Amicis Universitatis i Medal 700-lecia Miasta Lublin.


  • „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów

    „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów

    W ramach akcji „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów z zakupionymi darami Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego razem z członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lubelski odwiedzili Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego z Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz ich rodziny z Lubelszczyzny. Przekazali Kombatantom paczki żywnościowe z produktami najwyższej…

  • Szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

    Szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

    W dniu 20 grudnia 2023 roku XXIX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie stanęło na pierwszej linii w kształtowaniu umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodych osób. W ramach innowacyjnego szkolenia, blisko 150 uczestników miało okazję doskonalić się w udzielaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsłudze automatycznego defibrylatora AED na profesjonalnych trenażerach. Szkolenie zostało zrealizowane przez Wolontariuszy Fundacji im. Kazimierza…

  • Szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni

    Szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni

    W ramach minigrantów na inicjatywy wolontariackie Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego zrealizowali szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni w obrębie programu „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” edycja 2023, organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest realizowany w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu…