Mój Lublin – konkurs inicjatyw mieszkańców

Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja zaprasza mieszkańców Lublina do wzięcia udziału w projekcie grantowym ,,Mój Lublin – konkurs inicjatyw mieszkańców.”

„Mój Lublin – konkurs inicjatyw mieszkańców” to projekt, który otrzymał dofinansowanie z miejskiego programu „Miasto kultury w latach 2021-2023”. W ramach projektu co roku organizowane będą otwarte nabory inicjatyw społeczno-kulturalnych mieszkańców miasta. Inicjatywy te mają pokazywać ciekawe, a szerzej nieznane miejsca, historie, wydarzenia związane z Lublinem.

W tym roku można zgłaszać inicjatywy związane z Wincentym Polem. W poprzedniej edycji projekt poświęcony był Julii Hartwig.

Warto się zgłosić do udziału w tym projekcie, bo warto brać udział w takich inicjatywach i realizować swoje pomysły przy wsparciu finansowym. Osobom, które nie realizowały swojej inicjatywy będziemy pomagać to zdziałać. To fajna możliwość, aby sprawdzić się w roli animatora kultury

– mówi Ewelina Pyzik, organizator.

Dlaczego Wincenty Pol?

Juliusz Kossak – Wincenty Pol/fot. domena publiczna]

Wincenty Pol urodził się 20 kwietnia 1807 roku w Lublinie. Był Polakiem z wyboru. W jego domu rodzinnym mówiło się po niemiecku. Młodość spędził w okolicach Lwowa, gdzie następnie studiował. Tam odkrył polską tożsamość. Związał się z organizacjami konspiracyjnymi i rozwijał znajomość języka polskiego. W wieku 23 lat rozpoczął pracę na uniwersytecie w Wilnie. Dalsze plany życiowe Pola zmienił wybuch powstania listopadowego. Za udział w spotkaniu został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Po upadku powstania udał się na krótką emigrację. W Saksonii poznał Adama Mickiewicza. Tam pokazał mu próbki swojej twórczości. Wieszcz docenił twórczość młodego poety. W 1835 roku w Paryżu ukazał się drukiem pierwszy tom poezji zatytułowany Pieśni Janusza. Po nim nastąpiły liczne kolejne dzieła literackie, a wśród nich m.in.: Pieśni o ziemi naszejMohort czy Rok myśliwca. Po powrocie na ziemie polskie schronił się w Zakopanym przed ścigającą go policją. Tam zapoznał się tam z folklorem góralskim i zainteresował się badaniami etnograficznymi i geograficznymi. W trakcie swoich kolejnych licznych podróży gromadził materiały do geograficznego opisu całości ziem polskich. To dzięki jego zabiegom utworzono katedrę geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była to pierwsza w Polsce taka katedra i druga taka w Europie. Na krótko przed śmiercią został przyjęty w poczet członków powstałej wówczas Akademii Umiejętności. Zmarł w Krakowie 2 grudnia 1872 roku.

Zgłoszenia można kierować do organizatorów od 1 do 31 marca. Do zdobycia jest do 1600 zł dofinansowania na realizację działania kulturalnego. Więcej informacji o konkursie można zdobyć na stronie Fundacji.