Ocena pracy lubelskich radnych. Sprawdź

Fundacja Wolności wzięła pod lupę aktywność radnych w Lublinie. Po dwóch latach kadencji pracy w samorządzie lubelskim Fundacja powiedziała radnym: ,,sprawdzam”.

Co oceniono? M.in. to czy radni biorą udział w głosowaniach, ile złożyli interpelacji, czy przygotowywali projekty uchwał, czy składali wnioski do budżetu miasta na 2020 i 2021 rok i jak jest z ich dostępnością dla wyborców. Najaktywniejszym radnym i zarazem liderem rankingu został Piotr Popiel z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, który reprezentuje dzielnice: Wrotków, Dziesiąta, Kośminek, Głusk Zemborzyce, Abramowice.

Na drugim miejscu uplasował się Marcin Nowak z tzw. klubu „prezydenckiego”. Reprezentuje dzielnice: Wieniawa, Bronowice, Śródmieście, Stare Miasto, Sławinek.

Na trzecim miejscu ex aequo uplasowali się Stanisław Brzozowski (PiS), reprezentujący dzielnice Czechów Południowy, Czechów Północny, Sławin oraz Bartosz Margul (klub „prezydencki”), reprezentujący dzielnice: Felin, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Ponikwoda, Tatary.

Większość radnych zdaje się już zwracać uwagę, aby dobrze wypaść w naszym zestawieniu lub przynajmniej nie wypaść źle

podkreśla Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności

Lider rankingu aktywności miejskich radnych zgarnął 31 punktów. Piotr Popiel może pochwalić się 99,9 proc., frekwencją w głosowaniach. Jest to najwyższy wskaźnik spośród wszystkich radnych. Jest także bezkonkurencyjny w liczbie przygotowanych projektów uchwał – 15. Złożył też 52 interpelacje.

To zaszczyt i wielka radość. Ranking pokazuje na ile aktywni są przedstawiciele mieszkańców. A jeśli chodzi o udział w głosowaniach? Uczestnictwo w nich to podstawowe zadanie jakie ma wypełniać radny.

skomentował radny Popiel

Tegoroczne badanie przeprowadzone przez Fundację przedstawia wyniki od początku kadencji (czyli grudnia 2018 roku) do listopada br. Ranking obejmuje tylko tych radnych, którzy sprawują swój mandat od początku kadencji. Także uwzględniono jedynie 27 z 31 radnych, bowiem 4 radnych objęło mandat później.

W ramach badania podliczano:

• obecności na sesjach rady miasta,
• frekwencję w głosowaniach,
• liczbę złożonych interpelacji (tylko napisanych samodzielnie),
• liczbę zgłoszonych projektów uchwał i stanowisk,
• fakt składania wniosków do budżetu miasta,
• obecność na posiedzeniach komisji,
• dostępność danych kontaktowych na stronie urzędu,

Dodatkowe punkty Fundacja przyznawała za pracę w więcej niż trzech komisjach.

Zobacz: Badanie Aktywności Radnych 2020