Od 16 marca obywatele Ukrainy mogą ubiegać się o nadanie polskiego numeru PESEL.
Od początku wojny na Ukrainie do Polski przyjechało ponad 1,8 mln uchodźców. Rząd, aby ułatwić im funkcjonowanie w nowej rzeczywistości umożliwił uchodźcom uzyskanie numeru PESEL. Powiedział o tym m.in. Paweł Szefernaker. Wiceszef MSWiA w sobotę 12 marca na konferencji prasowej w KPRM zapowiedział, że uchodźcy z Ukrainy będą mogli otrzymać numer PESEL. Przedstawiciel rządu zaapelował jednocześnie, by nie kierowali się do urzędów gminy wszyscy na raz, już w pierwszym dniu zapisów, ponieważ stworzy to gigantyczne kolejki i może sparaliżować administrację.
Szanowni państwo, otrzymacie pełne wsparcie związane z opieką zdrowotną, wsparciem socjalnym od dnia, w którym przekroczyliście granicę. Ale prosimy, abyście nie wszyscy udali się pierwszego, czy drugiego dnia do urzędów. Nie możemy zablokować funkcjonowania administracji w związku z tym
– zaapelował wiceminister
Wniosek o nadanie numeru PESEL może złożyć każdy uchodźca z Ukrainy, który przybył do Polski od 24 lutego.
Po co Ukraińcom PESEL? Dzięki niemu będą mogli np. podjąć pracę, założyć własną działalność i skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej. Posiadanie numeru PESEL daje uchodźcom także możliwość korzystania ze świadczeń takich jak 500+. Przysługiwać im będzie także, m.in. prawo do świadczenia dobry start, rodzinnego kapitału opiekuńczego czy dofinansowania obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku.
Władz Lublina zapowiedziały, że są gotowe na masowe nadawanie numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy. W miejscach zbiorowego zamieszkania obywateli Ukrainy będzie np. wykorzystywane mobilne urządzenie umożliwiające nadanie numeru PESEL.
Jesteśmy gotowi. W ostatnich dniach przeprowadziliśmy testy nowego systemu. Wdrożone procedury to niezbędny krok do tego, aby zapewnić uchodźcom różnego rodzaju świadczenia, z zakresu opieki zdrowotnej, edukacji czy pomocy społecznej. W tym celu powstało Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy. Na obsługę obywateli Ukrainy przygotowane są również Biura Obsługi Mieszkańców. Dodatkowo dostaliśmy jedno urządzenie mobilne umożliwiające nadanie numeru PESEL. Będzie ono wykorzystywane w miejscach zbiorowego zamieszkania obywateli Ukrainy. Zgłosiliśmy już zapotrzebowanie do administracji rządowej o kolejne tego rodzaju urządzenia.
– mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Lublin ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi.
-
„Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów
W ramach akcji „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów z zakupionymi darami Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego razem z członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lubelski odwiedzili Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego z Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz ich rodziny z Lubelszczyzny. Przekazali Kombatantom paczki żywnościowe z produktami najwyższej…
-
Szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
W dniu 20 grudnia 2023 roku XXIX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie stanęło na pierwszej linii w kształtowaniu umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodych osób. W ramach innowacyjnego szkolenia, blisko 150 uczestników miało okazję doskonalić się w udzielaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsłudze automatycznego defibrylatora AED na profesjonalnych trenażerach. Szkolenie zostało zrealizowane przez Wolontariuszy Fundacji im. Kazimierza…
-
Szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni
W ramach minigrantów na inicjatywy wolontariackie Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego zrealizowali szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni w obrębie programu „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” edycja 2023, organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest realizowany w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu…