W piątek 18 marca premier Morawiecki podczas konferencji prasowej zapowiedział ,,derusyfikację polskiej gospodarki”. Premier oraz przedstawiciele rządu ogłosili także wsparcie dla firm, których dotknęła wojna na Ukrainie.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Morawiecki zapowiedział wsparcie firm i krajowej gospodarki, aby przeciwdziałać skutkom wojny na Ukrainie. Szef rządu mówił o tarczy antyputinowskiej.
Wprowadzamy tarczą antyputinowską, która ma przeciwdziałać inflacji, ale również prowadzić do derusyfikacji polskiej gospodarki
zapowiedział premier Morawiecki
Głównym celem 'tarczy antyputinowskiej’ jest zapobieganie wzrostowi cen żywności. (…) Trzeba działać tam, gdzie rolnicy ponoszą największe koszty. Dziś rolnicy ponoszą największe koszty na nawozy, dlatego nawozy – jako jeden z komponentów całego procesu tworzenia żywności – będą naszym pierwszym elementem 'tarczy antyputinowskiej’– powiedział premier.
Jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, dzisiaj rolnicy ponoszą największe koszty na nawozy. – To będzie pierwszy element naszej tarczy. Te zasady mają częściowo chociaż pokryć straty wynikające z bardzo wysokich cen nawozów – wyjaśnia. Jakie to są dopłaty? To 500 zł do każdego hektara do 50 hektarów użytków rolnych, a do łąk i pastwisk to – 250 zł, również do 50 hektarów. Każdy rolnik, nawet ten, który ma 100, 150 hektarów, też do 50 hektarów otrzyma tę dopłatę – dodał
Kowalczyk: rolnicy powinni być zaopatrzeni w nawozy, żeby nie spadły plony w Polsce
Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas konferencji przekazał, że tarcza antyputinowska ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce. Kowalczyk przekazał także, że jest po rozmowie z ministrem rolnictwa Ukrainy i usłyszał, że tam „są dramatyczne obrazy, kiedy to Rosjanie strzelają do rolników wychodzących w pole na Ukrainie”.
Czytaj także: Wojna w spichlerzu Europy. Czy zabraknie nam żywności?
Może się okazać, że Ukraina nie będzie takim producentem zbóż, jak do tej pory, dlatego polscy rolnicy powinni być zaopatrzeni w nawozy, aby tegoroczne plony w Polsce nie spadły, żebyśmy w następnym sezonie byli w pełni bezpieczni żywnościowo.
– podkreślił z kolei minister rolnictwa Henryk Kowalczyk
Głównym celem tarczy ma być zapobieganie wzrostowi cen żywności. Nowy pakiet ma wprowadzić rozwiązania wspomagające walkę z inflacją i problemami firm. Premier podkreślał również konieczność uniezależnienia się od surowców z Rosji. Wymienił tu m.in. inwestycje w Baltic Pipe oraz terminal LNG w Świnoujściu. Ponadto rząd ma przeznaczyć 3 mld złotych na dokapitalizowanie spółki Gaz-System.
Właśnie poprzez tego typu działania wprowadzimy niższe ceny gazu. I stąd też nie leży w sprzeczności z tym nasza wielka inwestycja w Gaz-System. To ponad 3 mld złotych też w ramach tarczy antyputinowskiej przeznaczamy na dokapitalizowanie tej firmy, która buduje gazociągi.
powiedział Morawiecki
📊Inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne ⤵️ pic.twitter.com/Rlb3qwcj3v
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 18, 2022
Polska głośno podnosi konieczność zbudowania planu dla całej Europy w celu uniezależnienia się od rosyjskiego gazu.
– dodał szef rządu
Z kolei Anna Moskwa, minister w KPRM przypomniała, że polskie państwo od wielu lat ostrzegało przez uzależnianiem Europy od rosyjskich surowców. Dodała, że dziś to inne państwa patrzą na Polskę jako to państwo, któremu przyznaje się rację w obliczu agresji rosyjskiej na Ukrainę.
Polskie głosy były odosobnione, kiedy mówiliśmy o tym, że Gazprom rozpoczął już wojnę surowcową – słowo Gazprom było zakazane. Dzisiaj kraje europejskie patrzą na Polskę jako na kraj, który miał rację i rozumiał sytuację geopolityczną.
– powiedziała minister Moskwa
Podsumowując: tarcza antyputinowska zakłada m.in.: przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki.
-
„Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów
W ramach akcji „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów z zakupionymi darami Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego razem z członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lubelski odwiedzili Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego z Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz ich rodziny z Lubelszczyzny. Przekazali Kombatantom paczki żywnościowe z produktami najwyższej…
-
Szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
W dniu 20 grudnia 2023 roku XXIX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie stanęło na pierwszej linii w kształtowaniu umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodych osób. W ramach innowacyjnego szkolenia, blisko 150 uczestników miało okazję doskonalić się w udzielaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsłudze automatycznego defibrylatora AED na profesjonalnych trenażerach. Szkolenie zostało zrealizowane przez Wolontariuszy Fundacji im. Kazimierza…
-
Szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni
W ramach minigrantów na inicjatywy wolontariackie Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego zrealizowali szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni w obrębie programu „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” edycja 2023, organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest realizowany w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu…
1 komentarz do “Premier zapowiada ,,derusyfikację polskiej gospodarki””
Możliwość komentowania została wyłączona.