Premiera wystawy “Użyteczność”, przygotowanej przez lubelski IPN

 Premiera wystawy “Użyteczność”, przygotowanej przez lubelski IPN

Źr: Instytut Pamięci Narodowej Lublin

Lubelski oddział IPN zaprasza na otwarcie ekspozycji “Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej”.

15 marca 2021 (poniedziałek) o godz. 11 na Placu Jana Kochanowskiego (przed kościołem pobrygidkowskim) w Lublinie odbędzie się otwarcie wystawy „Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej”.

W otwarciu weźmie udział autor wystawy Adrian Lesiakowski (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie), dyrektor IPN Lublin Marcin Krzysztofik. Swój udział wstępnie zapowiedział również Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Ekspozycja światło dzienne ujrzy po raz pierwszy w Lublinie. Towarzyszy jej katalog opisujący panele. Celem wystawy jest przedstawienie zjawisk związanych z patriotycznie motywowaną aktywnością społeczną i działaniami modernizacyjnymi Polaków od czasów stanisławowskich do końca międzywojnia. Ekspozycja pokazuje praktyczną użyteczność jednostek i grup pracujących pro publico bono z przekonania i z zaangażowaniem. Istnienie takiego wzorca w długim czasie i wobec zmieniających się okoliczności potwierdza, że mamy do czynienia z dojrzałą, wielowymiarową i nadal interesującą postawą życiową członków naszego społeczeństwa, nie zaś z ideologią czy modą.

Źr: Instytut Pamięci Narodowej Lublin

Wystawa wskazuje podstawowe powiązania przyczynowo-skutkowe, dostarcza wiedzy o głównych ideach, instytucjach, wydarzeniach i osobach zaangażowanych w opisywaną działalność, dostarcza materiału do dalszych skojarzeń historycznych i społecznych, a przede wszystkim daje odbiorcom materiał porównawczy do własnych przemyśleń i poszukiwań.

Ekspozycja jest skierowana głównie do uczniów szkół średnich i starszych klas szkoły podstawowej, studentów, zwłaszcza do młodzieży ciekawej nowych wiedzy i ambitnej, a także do szerokiego grona odbiorców.

Wystawa składa się z 30 plansz podzielonych na 3 okresy historyczne (przedrozbiorowy, porozbiorowy, międzywojenny) oraz planszy tytułowej i dwu wstępnych.

Redakcja

Powiązane artykuły

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments