Przyjęto deklarację polsko-węgierską ws. unijnego budżetu

Mateusz Morawiecki i Viktor Orban spotkali się w czwartek w Budapeszcie, aby wypracować wspólne dla obu krajów stanowisko wobec unijnego budżetu.

Premierzy Polski i Węgier podtrzymali stanowisko reprezentowanych przez siebie rządów w sprawie weta dla unijnego budżetu na lata 2021-2027. W deklaracji obu rządów napisano, że podczas przyszłych rozmów na forum Unii oba kraje będą kierować się uzgodnionymi w czwartek celami i zasadami.

Możliwość użycia weta jest przez nas traktowana jako coś bardzo, bardzo poważnego i najprawdopodobniej koniecznego, o ile nie zostanie zmienione to, co do tej pory zostało wypracowane, ponieważ to nie jest możliwe do zaakceptowania

ogłosił Morawiecki

W deklaracji podkreślono solidarności i współpracę między oboma państwami. Polska i Węgry stoją także na stanowisku, że porozumienie między Parlamentem Europejskim a prezydencją Rady w sprawie mechanizmu praworządności nie zgadza się z tym, co zostało wynegocjowane podczas lipcowego szczytu w Brukseli.

Deklaracja polsko-węgierska podważa legalność mechanizmu związania praworządności z wypłatami z funduszy UE. Oba państwa zadeklarowały, że nie poprą unijnej propozycji bez zgody drugiego. W praktyce oznacza to, że jeśli skorygowana propozycja będzie atrakcyjna dla Polski, to szef rządu nie będzie mógł jej poprzeć, jeśli nie zrobi tego premier Węgier.

UE ma czas do końca roku, by uzyskać poparcie dla budżetu. W przypadku braku jednomyślności, Unia będzie działać w granicach prowizorium budżetowego. Oznaczałoby to m.in. zamrożenie funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa.