W Zamościu odbył się amatorski turniej halowej piłki nożnej kobiet+ pod nazwą „Queer Futbol” organizowany przez Klub Sportowy Chrząszczyki, Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie, Fotografie Katarzynki oraz Queer Tour.
Zawody odbyły się w sobotę (10 października) w Zamościu. Organizowane są w ramach międzynarodowej kampanii Football People Action Weeks 2020 dzięki wsparciu finansowemu FARE network.
Organizatorzy imprezy twierdzą, że w Polsce debata o homofobii i transfobii w piłce nożnej jeszcze się nie zaczęła, a sama dyscyplina jest zdominowanym przez mężczyzn sportem, w którym nie mogą odnaleźć się kobiety czy transpłciowe osoby.
Piłka nożna w Polsce jest uważana za męską dyscypliną sportową a osoby, które nie mieszczą się w funkcjonującej w naszej kulturze definicji męskości nie mają w niej miejsca. Kobiety, osoby homo, bi i transpłciowe doświadczają tego wykluczenia na różne sposoby: może to być przemoc fizyczna i werbalna albo niewidzialność, bycie ignorowaną (np. przez instytucje i kluby sportowe). W Polsce debata o homofobii i transfobii w piłce nożnej jeszcze się na dobre nie zaczęła. Temat orientacji seksualnej wśród piłkarzy i piłkarek rzadko kiedy cieszy się zainteresowaniem mediów, a kiedy się dzieje zjawisko jest opisany z punktu widzenia cis-mężczyzn. Panuje bowiem błędne przekonanie, że homofobia w kobiecej piłce nożnej nie ma ponieważ bywają wyoutowane zawodniczki jak np. kapitanka reprezentacji USA Megan Rapinoe. W rzeczywistości sytuacja jest inna: homofobia dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć doświadczamy ją bardzo różnie
informują organizatorzy
Organizatorzy dodali także, że miejsce imprezy nie jest przypadkowe.
Organizując wydarzenie pod hasłem Queer Futbol w mieście, którego terytorium otoczone jest przez tz. „strefę wolnę od LGBT” (Powiat Zamojski) chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń, gdzie osoby homo, biseksualne oraz transpłciowe aktywne w piłce nożnej (zawodniczki i zawodnicy, ale także osoby kibicujące) będą mogły czuć się w pełni akceptowane i widzialne, niezależnie od orientacji, czy tożsamości seksualnej. Chcemy stworzyć okazję do rozmowy, budzić zainteresowanie, „obudzić” środowisko, uruchomić debatę o homo-les-bi-transfobii w piłce nożnej.
dodają