Robot da Vinci to światowej klasy system chirurgii robotycznej. Pierwszą placówką medyczną w naszym regionie, która będzie korzystała z jego pomocy będzie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.
Robot da Vinci będzie wykorzystywany do operacji chirurgicznych, m.in. w dziedzinie ginekologii czy urologii. Do szpitala przy al. Kraśnickiej trafi jeszcze w pierwszym kwartale tego roku. Koszt zakupu tego światowej klasy system chirurgii robotycznej to blisko 15 mln zł. Środki pochodzą od samorządu Województwa Lubelskiego.
Robot da Vinci wykorzystywany jest do wykonywania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Chirurg, poprzez panel sterujący, przeprowadza bezpieczne operacje. Robot da Vinci to urządzenie chirurgiczne, które zostało stworzone przez Intuitive Surgical Inc. of Sunnyvale w Kalifornii (USA) pod koniec lat 90. XX wieku. Pierwszy zabieg robotem da Vinci wykonano w 2001 roku. W Polsce pierwszy zabieg przeprowadzono we wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w grudniu 2010 roku. Robot da Vinci umożliwia precyzyjne wykonanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach organizmu. Wszystko to dzięki nawet dwudziestokrotnemu powiększeniu operowanego miejsca i systemowi eliminacji drgań (nawet jeśli lekarzowi, który operuje za pomocą konsoli, naprawdę zadrży ręka, nie zakłóci to pracy robota).
Wprowadzenie technologii w postaci robota na blok operacyjny stwarza możliwości rewolucyjnej zmiany w sposobie kształcenia samych lekarzy. Zyskają także pacjenci, ponieważ zastosowanie robota oznacza wykonywanie zabiegów z niespotykaną dotąd precyzją. Pozwoli na skuteczniejsze zabiegi, niż tradycyjne metody, zmniejszy się ilość powikłań, ograniczone zostaną dolegliwości bólowe, a powrót do sprawności fizycznej będzie szybszy
– wyjaśnia Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie
-
„Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów
W ramach akcji „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów z zakupionymi darami Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego razem z członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lubelski odwiedzili Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego z Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz ich rodziny z Lubelszczyzny. Przekazali Kombatantom paczki żywnościowe z produktami najwyższej…
-
Szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
W dniu 20 grudnia 2023 roku XXIX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie stanęło na pierwszej linii w kształtowaniu umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodych osób. W ramach innowacyjnego szkolenia, blisko 150 uczestników miało okazję doskonalić się w udzielaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsłudze automatycznego defibrylatora AED na profesjonalnych trenażerach. Szkolenie zostało zrealizowane przez Wolontariuszy Fundacji im. Kazimierza…
-
Szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni
W ramach minigrantów na inicjatywy wolontariackie Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego zrealizowali szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni w obrębie programu „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” edycja 2023, organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest realizowany w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu…
-
XIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.
Fundacja im. Kazimierza Wielkiego Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” REGULAMIN XIII EDYCJI KONKURSU Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r.…