Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na uroczyste otwarcie wystawy SKRZYDŁA NA FALI– przygotowanej z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego, w Roku Stulecia Zaślubin Polski z morzem.
Muzeum Sił Powietrznych pragnie zaprosić na jubileuszową wystawę czasową, prezentującą wybrane wątki z historii polskiego lotnictwa morskiego. Na ekspozycji zaprezentują archiwalne fotografie, modele samolotów, umundurowanie i uzbrojenie, a także osobiste pamiątki.
Dla miłośników lotnictwa morskiego gratką będzie z pewnością oryginalne śmigło z samolotu Lublin R-VIII, wydobyte w 2015 roku z Morza Bałtyckiego, oraz elementy jedynego wodnosamolotu pływakowego typu CANT Z-506 B Airone (Czapla) z 1939 roku, odnalezione w jeziorze Siemień k. Parczewa w 2007 roku.
Elementem kulminacyjnym będzie makieta lotniska Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku w skali 1 : 150, prezentująca budowle lotniska w tym lotniska trawiastego i fragment zatoki Puckiej z sierpnia 1939 roku. Zobaczymy na niej m.in. hangary lotnicze, slip dla samolotów z modelem samolotu wyciąganego na brzeg przez marynarzy, domek pilotów, słupek zaślubinowy z 1920 r., a także modele samolotów: CANT Z.506B , Lublin R XIII ter/hydro, Lublin R VIII ter/hydro RWD 17W, FBA 17 Schreck HE.2.
Będzie to również okazja do obejrzenia wystawy z cyklu „Na krawędzi żywiołów. Lotnictwo morskie w rysunkach Jarosława Wróbla” – ponad 60 prac wybitnego rysownika i ilustratora wielu publikacji o tematyce lotniczej i wojskowej.
Uzupełnieniem będą statki powietrzne prezentowane na ekspozycji plenerowej, m. in:, śmigłowce ratownicze Mi-14 PS SAR i Mi-2 służące w 29 Darłowskiej Eskadrze Lotniczej, śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych Mi-4ME.
Podczas wernisażu spotkamy się także z uznanymi autorami publikacji o tematyce lotniczej: prof. dr hab. Stanisław Januszewski (Prezes Zarządu Fundacji Otwartego Muzeum Techniki), prof. nadzw dr hab. Andrzej Olejko, oraz autorami związanymi ze Stowarzyszeniem Morskiego Dywizjonu Lotniczego: Ireneuszem Makowskim, Mariuszem Konarskim, Krzysztofem Kirschensteinem, i Marcinem Braszakiem
Program wernisażu
Wprowadzenie do wystawy – Paweł Pawłowski
Wystąpienia:
– Od hydroplanów do wiatraków nad Bałtykiem– nadzw. dr hab. Andrzej Olejko
– Lotnictwo morskie po II wojnie światowej – ppłk dr inż. Andrzej Truskowski
Prezentacja makiety lotniska Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku z 1939r. w skali 1:150
Spotkanie autorskie z twórcami i wydawcami publikacji: 100 lat morskich skrzydeł Polski, 100 lat polskiego lotnictwa morskiego, Zaczęło się w Pucku: Stanisław Januszewski, Andrzej Olejko, Ireneusz Makowski, Mariusz Konarski, Krzysztof Kirschenstein, Jarosław Wróbel, Marcin Braszak