Radny Rady Miasta Lublin interweniuje w sprawie kontrowersyjnej wystawy „Nigdy nie będziesz szła sama” w Galerii Labirynt oraz warsztatów dla dzieci dotyczących Strajku Kobiet.
„Interwencja radnego w sprawie powstrzymania deprawacji dzieci w miejskiej placówce kultury w Lublinie” – taki tytuł ma pismo Tomasza Pituchy do władz miasta.
Zdaniem radnego Prawa i Sprawiedliwości Galeria Labirynt, która jest jednostką kultury podległą samorządowi, zorganizowała warsztaty deprawujące dzieci. Chodzi konkretnie o wystawę „Nigdy nie będziesz szła sama”, której celem jest wyrażenie poparcia dla jesiennych strajków środowisk feministycznych.
Wystawa składa się przede wszystkim z transparentów, które uczestnicy marszów dostarczyli do Galerii Labirynt. Korzystając z wycofania części obostrzeń dotyczących instytucji kultury władze galerii zdecydowały się na organizację warsztatów dla rodzin w tematyce wystawy.
Pitucha alarmuje cytując informacje o warsztatach:
Czego potrzebują dzieci? Jak mogą wyrazić swoje zdanie? Podczas rodzinnych warsztatów wsłuchamy się w głos uczestników i uczestniczek. pytając o ich potrzeby oraz o rzeczy, które chcieli chciałyby zmienić w swoim otoczeniu. Na zajęciach zastanowimy się, w jaki sposób dzieci mogą zmieniać otaczającą je rzeczywistość. Na podstawie zebranych opinii przygotujemy własne transparenty i zamanifestujemy swoje zdanie!
Lubelski radny protestuje przeciwko takim wydarzeniom – Czy organizatorzy chcą w publicznej, finansowanej przez mieszkańców Lublina placówce uczyć dzieci prawa do zabijania dzieci nienarodzonych? – pyta Pitucha – Używania w przestrzeni publicznej słów powszechnie uznawanych za niecenzuralne i agresywne? Akceptacji dla niszczenia mienia, mazania po ścianach budynków, zabytków, kościołów? – wymienia oburzony samorządowiec.
Zdaniem radnego organizatorzy warsztatów wyrażają za publiczne pieniądze swoje poglądy i „subiektywne podejście do prawa, norm i wartości”. – Apeluje o powstrzymanie szkodliwych działań – czytamy na końcu listu Pitucha.
Każdego roku na Galerię Labirynt miasto przeznacza kwotę około 2 000 000zł. Zgodnie z raportem Fundacji Wolności w 2020 roku Galeria dysponowała 20 etatami. Ośrodek znany jest z promowania lewicowego nurtu w sztuce.