W dn. 3-4 marca 2022 r. zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Lublinie, przeprowadził kolejny etap prac poszukiwawczych na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. W wyniku przeprowadzonych prac podjęto szczątki należące do czterech osób, które spoczywały pod współczesną mogiłą.
IPN Lublin w opublikowanym komunikacie stwierdza, że charakter pochówku wskazuje, że szczątki należały do więźniów Zamku. Lubelski zamek przez wiele lat pełnił funkcję więzienia. Do najtragiczniejszego okresu jego historii zaliczamy lata okupacji hitlerowskiej i sowieckiej. Tylko niemiecki okupant więził na Zamku ponad 40 tysięcy osób. Po 1944 roku, kiedy okupacja niemiecka zmieniona została na sowiecką Zamek nie zmienił swojej funkcji. Sowieci od 1944 roku przejęli więzienie. Szacuje się, że więzili w murach Zamku ponad 30 tysięcy osób. Warunki, które stworzono więźniom należały do jednych z najtrudniejszych w Polsce. Wielu z nich torturowano, mordowano i zakopywano w różnych miejscach na terenie Lublina.
Charakter pochówku wskazuje, że należały one do więźniów Zamku. Szczątki zostały przemieszane, najprawdopodobniej podczas przygotowywania miejsca pod wtórny pochówek z lat osiemdziesiątych. Tylko jeden szkielet, spoczywający na samym dole jamy grobowej, znajdował się w częściowym układzie anatomicznym
– czytamy w komunikacie Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie
W trakcie wstępnych oględzin ustalono, że ofiary zginęły najprawdopodobniej od kul plutonów egzekucyjnych. Wskazują na to zidentyfikowane ślady po postrzałach na dwóch z przebadanych czaszek. W obrębie jednej z nich ujawniono otwór wlotowy w kości czołowej, na kolejnej – otwór wylotowy w kości ciemieniowej. Wstępny, typowany wiek odnalezionych osób oscyluje w granicach 20-30 lat. Przy szczątkach ujawniono artefakty: plastikowe i metalowe guziki, haftkę, sprzączkę z guzikiem i fragmenty odzieży.
Podjęte szczątki kostne zostały przewiezione do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz identyfikacji genetycznej.
źródło: IPN Lublin
-
„Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów
W ramach akcji „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów z zakupionymi darami Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego razem z członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lubelski odwiedzili Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego z Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz ich rodziny z Lubelszczyzny. Przekazali Kombatantom paczki żywnościowe z produktami najwyższej…
-
Szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
W dniu 20 grudnia 2023 roku XXIX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie stanęło na pierwszej linii w kształtowaniu umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodych osób. W ramach innowacyjnego szkolenia, blisko 150 uczestników miało okazję doskonalić się w udzielaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsłudze automatycznego defibrylatora AED na profesjonalnych trenażerach. Szkolenie zostało zrealizowane przez Wolontariuszy Fundacji im. Kazimierza…
-
Szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni
W ramach minigrantów na inicjatywy wolontariackie Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego zrealizowali szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni w obrębie programu „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” edycja 2023, organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest realizowany w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu…