Wieża Trynitarska w Lublinie – musisz ją zobaczyć

„Na wieży furgotał blaszany kogucik Na drugiej – zegar nucił. Mur fal i chmur popękał W złote okienka: Gwiazdy, lampy.” tak brzmi wiersz Józefa Czechowicza o Lublinie. Według legendy wspomniany cynowy kogut, stojący na szczycie Wieży Trynitarskiej, ostrzegał obywateli o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Wieża Trynitarska była pierwotnie bramą prowadzącą do budynków Kolegium Jezuickiego. Nazwa wieży pochodzi od nazwy Zakonu Trynitarzy, do którego należały dawne zabudowania jezuickie na przełomie XVIII i XIX wieku. Wieża została zaprojektowana przez włoskiego architekta Antonio Corazziego. Prace zakończono w 1827 roku i od tego czasu wygląd wieży nie zmienił się. Jego podstawą jest średniowieczny mur obronny. Neogotycka wieża ma około 60 metrów wysokości, czworoboczną bryłę i ośmioboczną nadbudowę zwieńczoną stożkowym dachem pokrytym blachą. Wieża ma dwie fasady o tej samej konstrukcji, zwrócone w stronę Starego Miasta i Placu Katedralnego.

fot: wikipedia.org

Od wschodu i zachodu przylegają do niego dawne zabudowania jezuickie. Główna oś elewacji obramowana jest dwoma lizenami biegnącymi wzdłuż całej czworobocznej bryły. Sklepione przejście zwieńczone jest ostrym łukiem, nad którym znajduje się trójkątny gzyms z sześcianową dekoracją. W wieży mieści się Archidiecezjalne Muzeum Sztuki Sakralnej, które prezentuje kolekcję religijnych rzeźb, obrazów i wielu innych ciekawych eksponatów. Na wysokości 40 metrów znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina. Aby się tam dostać, trzeba pokonać kilka poziomów i aż 207 schodów. Wejście do wieży znajduje się od strony Placu Katedralnego. Należy pamiętać, że przy złej pogodzie (deszcz, śnieg, silny wiatr itp.) wieża jest zamknięta.

Ponieważ wieża jest dzwonnicą lubelskiej archikatedry, można tu obejrzeć 4 dzwony: Michała, przeniesionego z fary lubelskiej oraz największy lubelski dzwon, Marię, odzywa się ona w wyjątkowe uroczystości. Neogotycka wieża-dzwonnica jest najwyższym zabytkowym punktem wysokościowym Lublina. Z platformy widokowej, na wysokości 40 metrów roztacza się rozległa panorama miasta.

fot: wikipedia.org