W dniu dzisiejszym, 10 lutego 2022 roku, swoje 94. urodziny obchodzi ppor. Włodzimierz Korsak ps. „Dragon”, „Kos”, żołnierz Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
Włodzimierz Korsak urodził się 10 lutego 1928 roku w Lubartowie na Lubelszczyźnie.
W maju 1943 roku Korsak został zaprzysiężony do AK. Przyjął pseudonim „Kos”. Pełnił funkcję łącznika oraz uczestniczył w akcjach, m.in. odbierania zrzutów, czyli zasobników z uzbrojeniem, amunicją i umundurowaniem. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Lubelszczyznę zagrożony aresztowaniem zaczął się ukrywać. Pod pseudonimem „Dragon” wstąpił w szeregi NZW. Jego bezpośrednim dowódcą był Jarosław Olejnicki ps. „Jar”. Otrzymał przydział do Pogotowia Akcji Specjalnej NZW na terenie Lublina.
Jego oddział PAS był tak wyspecjalizowany w akcjach na banki, że dowództwo NZW zleciło mu wykonanie akcji w Krakowie. Tam został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Mimo okrutnego śledztwa, prowadzonego w siedzibie NKWD i UB, do niczego się nie przyznał. Osadzony został w więzieniu św. Michała. Podczas akcji uwalniana więźniów przez oddział mjr. Józefa Kurasia ps. „Ogień” spadł z wysokości około sześciu metrów i doznał złamania podłużnego kości piszczelowej oraz otrzymał postrzał w rękę. Mimo to udało mu się uciec.
Po ucieczce z krakowskiego aresztu wyjechał do Warszawy, a później na Śląsk. W 1950 roku we Wrocławiu został powtórnie aresztowany przez funkcjonariuszy UB i za posiadanie broni skazany przez komunistyczny sąd na 15 lat więzienia. Karę odbywał we Wrocławiu, Rawiczu, Nowogardzie i Szczecinie. Podczas pobytu w więzieniach nabawił się gruźlicy. Wyszedł na wolność wcześniej, dzięki osobistemu wstawiennictwu dyrektora więziennictwa pochodzenia żydowskiego, któremu „Dragon” pomógł w okresie niemieckiej okupacji.
-
„Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów
W ramach akcji „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów z zakupionymi darami Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego razem z członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lubelski odwiedzili Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego z Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz ich rodziny z Lubelszczyzny. Przekazali Kombatantom paczki żywnościowe z produktami najwyższej…
-
Szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
W dniu 20 grudnia 2023 roku XXIX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie stanęło na pierwszej linii w kształtowaniu umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodych osób. W ramach innowacyjnego szkolenia, blisko 150 uczestników miało okazję doskonalić się w udzielaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsłudze automatycznego defibrylatora AED na profesjonalnych trenażerach. Szkolenie zostało zrealizowane przez Wolontariuszy Fundacji im. Kazimierza…
-
Szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni
W ramach minigrantów na inicjatywy wolontariackie Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego zrealizowali szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni w obrębie programu „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” edycja 2023, organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest realizowany w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu…
-
XIII Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” – 2024 r.
Fundacja im. Kazimierza Wielkiego Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” REGULAMIN XIII EDYCJI KONKURSU Preambuła Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r.…