Polacy garną się do Wojsk Obrony Terytorialnej. Odnotowano aż siedmiokrotny wzrost zainteresowania służbą w WOT.
W ostatnich dniach w związku z agresją Rosji na Ukrainę Wojska Obrony Terytorialnej odnotowują olbrzymie zainteresowanie służbą wojskową. Odnotowano aż siedmiokrotny wzrost zainteresowania służbą w tej formacji.
Jest siedmiokrotnie większe zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej niż przed wojną na Ukrainie. Miała na to wpływ również ukraińska obrona terytorialna i to, w jaki sposób wykonuje ona swoje zadania. Wiele osób w Polsce przekonało się, że lekka piechota, uzbrojona w wyrzutnie przeciwpancerne i wyrzutnie przeciwlotnicze, może być efektywną siłą do walki. Co piąty nasz żołnierz jest kobietą, co jest kilkukrotnie wyższym współczynnikiem niż w wojskach zawodowych.
– przyznaje Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT
Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Żołnierze WOT mają te same prawa i obowiązki co żołnierze innych rodzajów sił zbrojnych. W WOT można pełnić służbę zawodową oraz ochotniczą – tzw. terytorialną służbę wojskową. Ta forma służby zapewnia możliwość pogodzenia dotychczasowej aktywności zawodowej, szkolnej czy akademickiej z pełnieniem służby wojskowej.
Szkolenie ochotników w WOT odbywa się w formie rotacyjnej w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu w weekendy. Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. Co piąty żołnierz WOT jest kobietą. Wojska Obrony Terytorialnej liczą dziś 32 000 żołnierzy. Struktury WOT funkcjonują w każdym województwie.
-
„Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów
W ramach akcji „Pomóżmy Bohaterom” – świąteczna paczka dla Kombatantów z zakupionymi darami Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego razem z członkami Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Lubelski odwiedzili Kombatantów polskiego podziemia niepodległościowego z Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość oraz ich rodziny z Lubelszczyzny. Przekazali Kombatantom paczki żywnościowe z produktami najwyższej…
-
Szkolili z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
W dniu 20 grudnia 2023 roku XXIX Liceum Ogólnokształcące w Lublinie stanęło na pierwszej linii w kształtowaniu umiejętności pierwszej pomocy przedmedycznej wśród młodych osób. W ramach innowacyjnego szkolenia, blisko 150 uczestników miało okazję doskonalić się w udzielaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsłudze automatycznego defibrylatora AED na profesjonalnych trenażerach. Szkolenie zostało zrealizowane przez Wolontariuszy Fundacji im. Kazimierza…
-
Szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni
W ramach minigrantów na inicjatywy wolontariackie Wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego zrealizowali szkolenie proobronne z postaw strzeleckich i bezpiecznej obsługi broni w obrębie programu „Wsparcie Organizacji Wolontariatu w NGO – WOW w NGO!” edycja 2023, organizowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który jest realizowany w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu…