Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie otrzymało wyjątkowy prezent świąteczny. Album historycznych zdjęć i dokumenty z okresu powstania lotniskowego kompleksu wojskowego w Dęblinie, przekazał do muzealnego archiwum mieszkaniec podkarpackiego Leżajska, Pan Stanisław Chmura.
16 grudnia 2020 r w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie miała miejsce konferencja prasowa dotycząca przekazanego w ostatnich dniach do zbiorów naszej instytucji, unikatowego zbioru – zdjęć i dokumentów po inż. Michale Trembeckim – kierowniku budowy kompleksu wojskowego – dzisiejszej Szkoły Orląt w Dęblinie, z lat 20 – tych XX wieku.
Podczas spotkania zaprezentowano unikatowy zbiór fotografii i dokumentów dot. budowy infrastruktury Centralnych Zakładów Lotniczych i Oficerskiej Szkoły Lotnictwa w Dęblinie, przekazanych do kolekcji Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przez pana Stanisława Chmurę, dalekiego krewnego inżyniera Trembeckiego.
Album ze zdjęciami i dokumenty potwierdzające zatrudnienie przy budowie infrastruktury kompleksu wojskowego w Dęblinie w pierwszej połowie lat 20-tych XX w., należały do Michała Trembeckiego – inżyniera dróg i mostów, który od 1 kwietnia 1923 do 1 kwietnia 1930 roku wykonywał funkcję kierownika budowy na lotnisku w Dęblinie.
Zanim 14 kwietnia 1927 r. przeniesiono z Grudziądza do Dęblina Oficerską Szkołę Lotnictwa musiała powstać odpowiednia infrastruktura, która umożliwiała nie tylko szkolenie lotnicze ale przede wszystkim odpowiednie warunki do zamieszkania, dla kadry i pracowników cywilnych pracujących „przy wojsku”. Album unikatowych zdjęć z 1926 roku, stanowi przyczynek do głębszego poznania dziejów dzisiejszej Lotniczej Akademii Wojskowej, która w tym roku obchodzi 95-lecie swojego istnienia i jest najstarszą uczelnią lotniczą w Europie oraz jedną z najstarszych na świecie.